فروشگاه زنجیره‌ای آلدی

آلدی یا ALDI( مخفف Albercht Discount) بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای خرده‌فروشی همراه با تخفیف در آلمان است و طبق آخرین آمار در جایگاه نهم میان برترین فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای در جهان قرار دارد. قصد داریم بیشتر با این فروشگاه ،فرآیند فروش و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

فروشگاه آلدی در سال 1946 توسط برادران آلدی افتتاح شد اما اگر دقیق‌تر بگوییم ریشه‌ی فروشگاه‌های آلدی به سال 1913 برمی‌گردد. پدر خانواده کارگر معدن بود و بعدها به شغل نانوایی روی آورد و در سال 1913 همراه با همسر خود، مغازه خرده‌فروشی را با هدف عرضه نان و شیرینی افتتاح نمود. پسرها در سال 1946 فروشگاه را به ارث بردند و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای آلدی به سبک امروزی را بنانهادند. برادران آلدی در سال 1960 فروشگاه را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کردند که یکی از آن‌ها به نیمه شمالی کشور خدمات‌رسانی می‌کرد و دیگری به نیمه جنوبی کشور.

نرم افزار فروش فروشگاه آلدی

شعار اصلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی عرضه محصولات با کیفیت با پایین‌ترین قیمت ممکن به مشتریان است. موسسین آلدی برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها، استراتژی‌های مختلفی را به کار گرفته‌اند. از جمله استراتژی‌ها می‌توان به کم کردن تنوع محصولات، حذف محصولاتی که فروش کمتری دارند، فروش برندهایی که محبوبیت بیشتری دارند، عدم استفاده از برندهای گران قیمت، عرضه هفتگی کالاهایی با تخفیف ویژه‌تر و همچنین استفاده از دکوراسیون و چیدمان بسیار ساده، اشاره کرد. دیدگاه بنیان‌گذاران فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی بر این است که برای ارائه محصولات با قیمت پایین لازم است هزینه‌های سازمانی را نیز پایین نگه داشت.

فروشگاه زنجیره ای آلدی

آلدی در حال حاضر نزدیک به ده‌هزار شعبه در سراسر جهان دارد و میزان فروش سالانه آن حدود پنجاه میلیارد یورو برآورد شده است.با وجود موفقیت‌هایی که فروشگاه‌های آلدی بدست آوده‌اند اما مدیران شرکت همواره درحال بررسی خطاها هستند (خطاهایی مثل انتخاب اشتباه موقعیت مکانی فروشگاه یا عدم مطابقت برخی اجناس با سلیقه مردمان ایالات متحده) و برای برطرف‌سازی خطاها تلاش می‌کنند.

نکته جالب دیگر در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی این است که شعبات این فروشگاه در سوئیس اولین فروشگاه‌های بودند که از سیستم اپل پی یا پرداخت از طریق تلفن همراه استفاده کردند.

نظرات

نظر خود را بنوسید