پرداخت با موبایل بدون کارت بانکی

بانک مرکزی به تازگی از طرح جدیدی با نام طرح کهربا رونمایی کرد. در این طرح در نظر دارد شیوه تراکنش‌های خرید حضوری را تغییر دهد و این امکان را به وجود آورد تا گوشی‌های تلفن همراه را جایگزین کارت بانکی کند. این طرح در بسیاری از کشورهای دنیا اجرایی شده است و افراد به هنگام خرید حضوری، گوشی تلفن همراه خود را که برنامه بانکی روی آن نصب است، مقابل دستگاه POS قرار می‌دهند.

به نقل از مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی؛ با طرح کهربای ‎بانک مرکزی، امکان انجام تراکنش‌های خرید با استفاده از نسخه الکترونیکی ایمن کارت‌های بانکی و استفاده از آن‌ها به‌جای کارت‌های فیزیکی بانکی روی دستگاه‌های ‎پایانه فروشگاهی مجهز شده، مطابق با آخرین فناوری و استاندارد‌های روز میسر گردیده است. همچنین طبق اعلام بانک مرکزی، هم‌اکنون 6 بانک کشاورزی، تجارت، ملت، ملی، آینده و صادرات تحت پوشش طرح کهربا هستند و تعداد آن‌ها، به سرعت در حال افزایش است.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی پیش از این در مراسم رونمایی سرویس کهربا گفته بود: تمام بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت الکترونیک (PSP) باید به این سمت حرکت کنند. این سرویس کاربرپسند است و تجربه کاربری بهتری را برای مشتریان ایجاد می‌کند. به این معنی که استفاده‌کننده از این محصول بسیار راحت است و سرویس کهربا به‌خوبی از این مزیت برخوردار است.

بانک‌های تحت پوشش طرح کهربا برای پرداخت موبایلی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

دلیل اهمیت طرح کهربا

یکی از اصلی‌ترین دلایل راه‌اندازی طرح کهربا این است که دیگر نیازی به همراه داشتن کارت بانکی برای مشتریان شبکه بانکی نیست و همین دلیل خطر کپی شدن کارت بانکی از بین می‌رود. لازم به ذکر است از آن‌جایی که اپلیکیشن مربوطه از آخرین استانداردهای امنیتی برخودار است، امکان استفاده و ثبت چند کارت الکترونیکی فراهم است و علاوه بر افزایش امنیت تراکنش این امکان برای مشتریان وجود دارد تا برای تراکنش‌هایی که از میزان مشخصی کمتر است، بدون نیاز به عملیات کارتی تنها از طریق اثر انگشت و اپلیکیشن مربوطه انجام شود. در این طرح مشخصات کارت بانکی روی اپلیکیشن هوشمند مربوطه ثبت می‌شود و مشتری تنها با نزدیک کردن گوشی موبایل به صورت غیرتماسی به پایانه فروشگاهی، از طریق فناوری NFC تراکنش خرید خود را در بهداشت کامل انجام می‌دهد.

به نقل از بانک مرکزی: با اجرای طرح “کهربا”، امکان انجام تراکنش‌های خرید با استفاده از نسخه الکترونیکی ایمن کارت‌های بانکی و استفاده از آن‌ها به جای کارت‌های فیزیکی بانکی، روی دستگاه‌های پایانه فروشگاهی مجهز شده و مطابق با آخرین فناوری و استانداردهای روز میسر شده است.

فناوری NFC

NFC خلاصه کلمه (Near Field Communication) به معنای ارتباط حوزه نزدیک است. فناوری NFC یک ارتباط کوتاه برد است که به گوشی‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و … این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی داده‌ها را با سایر دستگاه‌های مجهز به NFC به اشتراک بگذارند. در این حالت بین کارت یا دستگاه مجهز به NFC (برای مثال موبایل) به وسیله دستگاه NFCخوان ارتباط برقرار می‌شود. این دستگاه برای تبادل اطلاعات رادیویی به کار گرفته شده در ارتباط میدان نزدیک با کارت یا گوشی طراحی شده‌ است.

پرداخت با NFC درفروشگاه‌های زنجیره‌ای

نحوه انجام تراکنش بانکی از طریق تلفن همراه هوشمند

برای اینکه بتوان از این طرح استفاده کرد، ابتدا باید مشتریان بانک‌ها و دارندگان کارت‌های بانکی، برنامه هوشمندی که بانک مربوطه اعلام کرده است را روی تلفن‌های همراه خود نصب کرده و کارت بانکی خود را داخل آن ثبت کنند. ثبت کارت بانکی تنها در مرحله ابتدایی باید انجام شود و برای هر تراکنش ثبت مجدد اطلاعات آن نیازی نیست. بعد از ثبت اطلاعات داخل اپلیکیشن مربوطه، مشتری می‌تواند بدون نیاز به کارت بانکی و تنها با نزدیک کردن گوشی خود به صورت غیرتماسی به پایانه فروشگاهی، از طریق فناوری NFC انتقال پول را انجام دهد. باید به این نکته اشاره کرد که برای انجام این کار باید گوشی و کارتخوان مربوطه دارای فناوری NFC باشند.

در مرحله تراکنش، مانند تراکنش در خرید با کارت بانکی، مبلغ مربوطه روی دستگاه تراکنش پایانه فروشگاهی درج می‌شود و پس از تایید، تلفن همراه هوشمندی که دارای فناوری NFC است و کارت مورد نظر روی آن ثبت شده است را در کنار دستگاه پایانه فروشگاهی قرار داده و بلافاصله تراکنش انجام می‌شود. سپس رسید الکترونیک خرید فروشگاه، هم روی دستگاه پایانه فروشگاهی و هم روی تلفن همراه هوشمند مشتری قابل مشاهده خواهد بود.

یکی از راهکارهایی که می‌توانید تجربه خرید خوبی برای مشتریان وفادار خود ایجاد کنید، امکان‌دهی استفاده از روش‌های مختلف پرداخت در فروشگاه برای مشتریان است. در نرم‌افزار صندوق فروشگاهی کیان، شما می‌توانید آسوده‌خاطر روش‌های پرداختی مورد نظر خود را در شعب فروشگاهی پیاده‌سازی نمایید و خرید آسانی را برای مشتریان رقم بزنید.