مدیریت و کنترل متمرکز آنلاین فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 

گفتگوی اختصاصی “ویکی کلین” با موسس و مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری ” کیان نور رایانه”

موسس و مدیرعامل شرکت نرم‌افزاری کیان نور رایانه که از سال 79 با تاسیس شرکت کیان وارد صنعت نرم‌افزار فروشگاهی و ریتیل شده‌است در گفت‌وگو با ویکی‌کلین از رشد قابل توجه صنعت ریتیل در کشور می‌گوید.

مصاحبه مهندس محمدعلی عطارها و مجله ویکی کلین

لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی بفرمایید و درباره سوابق و تحصیلات خود بگویید

من محمدعلی عطارها موسس و مدیرعامل شرکت نرم افزاری کیان نور رایانه هستم. از سال 79 با تاسیس شرکت نرم‌افزاری کیان وارد صنعت نرم‌افزار فروشگاهی و ریتیل شدم. در رشته برق تحصیل و بعد از آن در دانشگاه تدریس کرده‌ام و پیش از کیان به عنوان مدیر و موسس دانشگاه فنی و مهندسی شهر کاشان در حال فعالیت بوده ام.

ایران طى چند سال اخیر از رشد قابل توجھى در صنعت ریتیل و خصوصا نرم افزار برخوردار شده است درباره راه ھاى تکامل این قبیل شرکت ھا براى موفقیت در عرصه نرم افزار صحبت کنید؟

تعامل با مدیران این حوزه و شناخت دقیق نیاز فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت ها در خدمات رسانی بهتر به مشتریانشان، کلید اصلی تکامل و پیشرفت است. می بایست همواره ارتباط خوب و نزدیکی میان شرکت‌های نرم‌افزاری و فعالین صنعت ریتیل ایران برقرار باشد و با نگاهی همواره به روز بر فناوری‌ها و عملکرد بزرگان ریتیل جهان و بومی‌سازی فرآیندها متناسب با بازار ایران، رو به جلو گام برداشت.

مختصری از فعالیت ھای شرکت کیان نور بگویید.

این شرکت از سال 1379 به عنوان بخش خارجی (Out Source) شرکت لوگ ور آلمان (LogWare) به منظور طراحی و توسعه نرم افزارهای صندوق فروش و مدیریت فروشگاه ها تاسیس شد. در این راستا در حوزه طراحی، پیاده سازی و نگهداشت دو محصول نرم افزاری به نام های CheckP و Lucas با شرکت مذکور همکاری نمودیم. نرم افزار Lucas که نرم افزار پیشرفته ای بود و با استفاده از زبان برنامه نویسی Java توسعه داده شده بود در سطح وسیعی در بازار اروپا به بهره برداری رسید.

این همکاری تا اواخر سال 1384 ادامه داشت و در آن زمان به علت برخی تحولات سیاسی و اقتصادی و ورود برخی کشورها به بازار نرم افزاری آلمان، مانند شرکت های لهستانی که حاضر بودند ارائه خدمات برنامه نویسی را با هزینه پایین تری انجام دهند، این همکاری کمرنگ و قطع شد.

شرکت کیان با استفاده از دانش فنی به دست آمده در طول همکاری با شرکت آلمانی و تخصص کارشناسان خود، و بر اساس فناوری روز دنیا، اقدام به طراحی و پیاده سازی نرم افزارهایی مناسب با بازار داخل کشور و رویکرد صادرات نمود و در این راستا در سال 1385 اولین نسخه نرم افزار KCMS (نرم افزار جامع فروش فروشگاهی کیان) را به بازار کشور معرفی نمود.

نرم افزارهای جامع و یکپارچه کیان ضمن پاسخگویی و پیاده سازی تمامی فرآیندهای بازرگانی، فروش، مالی و مدیریت مشتریان و … می‌تواند مدیریت و کنترل متمرکز و به لحظه را برای سازمان در سطح دفترمرکزی فروشگاه های زنجیره ای ایجاد نماید که این امر یکی از مهمترین نیازهای یک تجارت خرده فروشی زنجیره ای است. با استفاده از این سیستم نرم افزاری مدیران سازمان در دفتر مرکزی می توانند تمامی فرایندهای بازرگانی و فروش را به لحظه رصد کرده و به اطلاعات فروش و موجودی فروشگاه دسترسی داشته باشند.

درحال حاضر افتخار داریم که با بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌های کشور همکاری داریم و نرم‌افزار کیان در تمامی استان‌ها و شهرهای مطرح و بزرگ کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

شایان ذکر است، سیستم نرم افزاری این شرکت قابلیت تعریف و پوشش تمام ارزها و بسیاری از زبان ها را دارا است و در حال حاضر با ارائه خدمات به زبان های فارسی، عربی، گرجی، کردی و انگلیسی قادر به همکاری با کشورهای منطقه است.

در سال‌های اخیر نیز نرم‌افزار مدیریت مرکز خرید کیان با همت و تلاش متخصصان کیان و بررسی دقیق نیاز مشتریان طراحی و پیاده سازی شده است و با تعامل عالی با مراکز خرید در تلاشیم با توسعه هرچه بیشتر امکانات بی شماری را در جهت مدیریت هرچه بهتر این مجموعه ها در اختیار مدیران قرار دهیم.

سرویس دھی و خدمت رسانی به مشتریان شما به چه شکل است در صورت ایجاد مشکل برای محصولات شما آیا گارانتی وجود دارد؟

کار ما با فروش به پایان نمی رسد بلکه شروع می‌شود سعی بر آن داریم که در تمامی مسیر همگام و هم مسیر مشتریان که شرکای تجاری ما هستند باشیم. در همین راستا کارشناسان ما در زمان نصب، آموزش‌های لازم را به مشتریان می‌دهند و به صورت ویژه سه ماه همراه آنان هستند تا پرسنل فروشگاه‌ها بتوانند از نرم‌افزار بیشترین بهره را ببرند و فرآیندهای فروشگاه در مسیر خوبی قرار بگیرد. علاوه بر آن پشتیبانان فعال و کوشا کیان به صورت اختصاصی از ساعت نه صبح تا نه شب در تمامی ایام سال به جز روز عاشورا، با افتخار آماده خدمت رسانی به مشتریان هستند.

باتوجه به توضیح فوق گارانتی جز لاینفک فعالیت‌های ما محسوب می‌شود و تمامی نرم‌افزارها و محصولات ما در طول مدت قراردادهای فروش و پشتیبانی دارای گارانتی هستند.

برنامه نظافتی شرکت کیان نور رایانه در دوران کرونا چگونه بود و این عملکرد در زمان اوج این بیماری کارساز بود؟ و آیا ھمچنان به قوت خود باقی است؟

با توجه به آماده بودن زیرساخت‌ها سعی کردیم در سریع‌ترین زمان ممکن نیروها را به صورت دورکار درآوریم تا هم ضامن سلامتی پرسنل خود باشیم هم خللی در روند خدمت‌رسانی به مشتریان ایجاد نشود علاوه بر آن در سطح شرکت نیاز در تلاش بوده و هستیم تا تمامی پروتکل‌های اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی را اجرا نماییم.

سطح بھداشت و نظافت در مجموعه ھای نرم افزاری به چه میزان است و راھکار شما برای رعایت اصولی آن چگونه است؟

بهداشت و نظافت بخش جدانپذیری از زندگی روزمره و فعالیت شرکت‌هاست و شرکت‌های نرم‌افزاری نیز از این قضیه مستثنی نیستند. رعایت بهداشت و نظافت مجموعه، سلامت پرسنل را تضمین می‌کند و این مهم قطعا در عملکرد آنان نیز منعکس خواهد شد

برنامه ھای شما در سال جاری چیست؟

در سال جاری سعی داریم با تکیه بر قابلیت چندزبانی و چند ارزی بودن نرم افزار کیان، فعالیت خود را در کشورهای منطقه گسترش دهیم و با به کارگیری تعداد بیشتری از جوانان نخبه کشور، روز به روز خانواده کیان را بزرگتر کنیم و خدمات شایسته تری را به فعالین صنعت ریتیل ارائه نماییم.

صحبت پایانی شما با خوانندگان ویکی کلین

ابتدا جا دارد از شما که در جهت ترویج و ارتقا دانش در تلاش هستید، قدردانی داشته باشم و از تمامی خوانندگان خوب شما که وقت خود را به خواندن این مصاحبه اختصاص می‌دهند تشکر کنم، امیدوارم همگی بتوانیم نقش بسزا و ارزنده‌ای را در صنعت و تولید و آینده کشور ایفا کنیم.

تهیه و گردآوری: تیم ویکی‌کلین