لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی

لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

نمایندگان در نشست علنی دوشنبه 26 تیرماه مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه یک فوریتی الحاق پنج تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، ماده 4 این لایحه را به جهت ابهامی که داشت مراعا گذاشتند و با مواد 5 و 6 در خصوص ثبت‌نام عضویت مودیان در سامانه مودیان مالیاتی و انتقال اطلاعات سازمان به سامانه مودیان موافقت کردند که به شرح زیر است:

در ماده 4 مراعا مانده لایحه مذکور آمده است: سازمان امور مالیاتی کشور موظف است مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 را که تا زمان تصویب این قانون فراخوان نشده‌اند، مطابق جدول زمان‌بندی که توسط رئیس سازمان امور مالیاتی کشور پیشنهاد شده و به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارائی خواهد رسید، تا پایان سال 1403 به ‌‌تدریج فراخوان نماید. مؤدیان موضوع این ماده تا زمانی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور فراخوان نشده ‌باشند، مجاز به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خریداران نیستند. همچنین، مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط این دسته از مؤدیان، مادامی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور فراخوان نشده‌اند، به‌ عنوان اعتبار مالیاتی برای آنان منظور نمی‌گردد.

بر اساس ماده (5) مصوب لایحه یک فوریتی الحاق پنج تبصره به ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان؛ از ابتدای ماده (2) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تا عبارت «نسبت به ثبت نام در سامانه مؤدیان اقدام کنند» حذف و عبارت «سازمان مکلف است ظرف یک هفته از تاریخ راه‌اندازی سامانه مودیان نسبت به ثبت‌نام و عضویت کلیه مودیان در سامانه مؤدیان و تخصیص کارپوشه اختصاصی به آن‌ها اقدام نماید. همچنین سازمان موظف است حداکثر ظرف یک هفته پس از ثبت‌نام مودیان در نظام مالیاتی، نسبت به ثبت‌نام و عضویت و نیز تخصیص کارپوشه اختصاصی به آن‌ها در سامانه مؤدیان اقدام نماید. در صورت عدم اجرای حکم فوق توسط سازمان برای مودیانی که در نظام مالیاتی ثبت‌نام کرده‌اند، مودیان مذکور مشمول جرائم مربوط به عدم عضویت یا عدم ثبت‌نام در سامانه مودیان نمی‌شوند.» جایگزین آن می‌شود.

سازمان امور مالیاتی کشور- سامانه مودیان مالیاتی

بر اساس ماده 6 مصوب لایحه نامبرده؛ متن زیر به عنوان تبصره (1) به ماده (5) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان الحاق می‌شود و عنوان تبصره این ماده به تبصره (2) تغییر می‌یابد:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف دو ماه پس از ابلاغ این قانون، مطابق ساختار اعلامی توسط سازمان، به رسید پرداخت صادره توسط دستگاه‌های کارت‌خوان و گزارش الکترونیکی درگاه‌های الکترونیکی پرداخت، شماره منحصر به فرد مالیاتی تخصیص دهد و آن را در رسید یا گزارش پرداخت مذکور درج نماید. همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی موظف است اطلاعات رسید یا گزارش پرداخت هر روز را حداکثر تا پایان روز بعد به سامانه مودیان منتقل کند.

همچنین در بند ب اصلاحی ماده 6 متن زیر به عنوان تبصره (3) به این ماده الحاق می‌شود:

تبصره 3- کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (29) قانون «برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» و ماده (5) قانون «مدیریت خدمات کشوری» و سازمان‌های وابسته به آن‌ها که حسب مقررات قانونی متولی رصد و دریافت اطلاعات مربوط به جریان کالا و خدمات از مبادی تولید و واردات تا سطح خرده‌فروشی از طریق سامانه‌های دولتی از قبیل «سامانه جامع تجارت ایران» و «سامانه‌ ثبت الکترونیکی معاملات نفتی (ثامن)» موضوع قانون «مبارزه با قاچاق کالا و ارز» هستند، موظفند با رعایت الزامات صدور صورتحساب الکترونیکی موضوع این قانون، اطلاعات مذکور را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، به سامانه مؤدیان منتقل کنند. در این صورت مودیان تکلیفی در خصوص ثبت مجدد اطلاعات یا صدور مجدد صورتحساب الکترونیکی معاملات مذکور ندارند.

مزایای لایحه تسهیل تکالیف مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

مهم‌ترین مزایای این لایحه عبارت‌اند از:

  1. الزام قانونی برای انجام تکالیف اشخاص حقوقی از تاریخ اول مهرماه 1402
  2. الزام قانونی برای انجام تکالیف سایر مودیان از تاریخ اول دی ماه 1402
  3. امکان بخشودگی صددرصدی جرایم ماده 22 قانون تا پایان 1403
  4. امکان پذیرش هزینه و اعتبار صورت‌حساب‌های الکترونیکی خارج از سامانه تا پایان سال 1403
  5. تهیه اظهارنامه پیش فرض مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان و اصلاح آن توسط مودی
  6. افزایش سه برابری حدنصاب ماده 6 قانون به پنج برابر