ضرورت نوین‌سازی نظام توزیع با فروشگاه‌های زنجیره‌ای

ضرورت توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه مستقیم کالا بیش‌ازپیش برای مسئولان روشن‌شده و حتی برنامه‌های توسعه نیز تأکید بر گسترش این فروشگاه‌ها دارد؛ در برنامه ششم توسعه سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توزیع کالا از هشت درصد کنونی به ۲۰ درصد تا پایان برنامه پیش‌بینی‌شده است.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای به نقل از ایرنا، تهیه و توزیع کالاهای موردنیاز مردم از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده و هر یک از بخش‌های دولتی، تعاونی و خصوصی در این سال‌ها عملکردهای متفاوتی داشته‌اند.

در برهه‌ای از چهار دهه اخیر به‌ویژه دهه نخست پیروزی انقلاب اسلامی، تعاونی‌ها نقش بسزایی در تأمین و توزیع کالا داشتند به‌طوری‌که حذف واسطه‌ها مشهود بود و کالاها به‌طور مستقیم به دست مردم می‌رسید. با افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای از دهه ۷۰ به بعد، به‌تدریج نقش فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توزیع کالا گسترده‌تر شد و با ایجاد این فروشگاه‌ها در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ، مراجعه مردم برای خرید کالا افزایش یافت.

تنوع گسترده کالاها، قیمت مناسب، عرضه مستقیم کالا از تولیدکننده به مصرف‌کننده با حذف واسطه‌ها، کاهش تردد مردم، خرید همه نیازهای خانوار از یک مکان، عرضه کالاهای باکیفیت و استاندارد، حمایت از تولید داخل و همچنین ایجاد تنوع درفروش با تخفیف‌های ویژه و موارد دیگر ازجمله دلایل تمایل مردم برای خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای است.
افزایش جمعیت، توسعه شهرها، رشد شهرنشینی، وجود ترافیک، ضرورت کاهش هزینه‌های خانوار و مدیریت زمان ازجمله مسایلی است که ضرورت گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای را بیش از گذشته ایجاب می‌کند.

بر همین اساس در سال ۱۳۹۴ با پیگیری مرکز اصناف و بازرگانان ایران وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف ایران، مقدمات برگزاری نخستین انتخابات هیات مدیره اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای فراهم شد و در نخستین جلسه در ۲۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ با حضور مدیران عامل ۳۵ شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای فعال کشور، انتخابات هیات مدیره و بازرسان به انجام رسید و اتحادیه کشوری فروشگاه‌های زنجیره‌ای تشکیل شد.

اکنون این اتحادیه با ۱۲۷ عضو و بیش از سه هزار شعبه در سراسر کشور، نزدیک به ۵۰ هزار شغل ایجاد کرده و با مدیریتی متمرکز و نوین‌سازی سامانه توزیع و استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروشگاهی، گامی بزرگ در عرضه کالا و شفاف‌سازی مبادلات اقتصادی و مالیات برداشته و بزرگ‌ترین شبکه تامین و توزیع کالا در کشور را ایجاد کرده است.

اکنون ضرورت توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه مستقیم کالا بیش‌ازپیش برای مسئولان روشن‌شده و حتی برنامه‌های توسعه نیز تاکید بر گسترش این فروشگاه‌ها دارد؛ به همین جهت در برنامه ششم توسعه سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توزیع کالا از هشت درصد کنونی به ۲۰ درصد تا پایان برنامه پیش‌بینی‌شده است.
پیرو دستور رئیس‌جمهوری به وزیر کشور باهدف بررسی تخصصی موضوع تامین و توزیع کالا و اجرایی شدن پیشنهادهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای مقابله با قاچاق معکوس کالا، به‌تازگی جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره اتحادیه فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار و بر نقش موثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در توزیع متوازن کالا در بازار تاکید شد.

در این جلسه که نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط حضور داشتند، همچنین موضوع وضعیت تجارت و مصرف کالاها با اولویت فروش در فروشگاه‌های زنجیره‌ای موردبحث و بررسی قرار گرفت که نشان از عملکرد خوب این فروشگاه‌ها در تامین و توزیع کالا به مردم دارد.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای اکنون با چند هزار شعبه کوچک و بزرگ در سراسر کشور قادرند با کنترل عرضه کالا، شرایط حاضر را مدیریت کرده و آرامش و ثبات را در بازار حاکم کنند.
دولت نیز در ماه‌های اخیر اقداماتی همچون ثبت انبارهای کالا، مبارزه با قاچاق و بازرسی و کنترل بازار را انجام داده اما لازم است برای همه شرایط برنامه داشته باشد و مسئولان اقتصادی کشور نیز نسبت به اتخاذ تصمیم‌های به‌موقع برای جلوگیری از التهابات بازار اهتمام ورزند.

با توجه به اهمیت این مساله، در جلسه مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور با مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، راه‌های مقابله و مبارزه با قاچاق معکوس کالا موردبحث و بررسی قرارگرفته و بر ظرفیت‌ها و مدیریت متمرکز فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ساماندهی تامین و توزیع کالاها به‌عنوان راهکاری موثر تاکید شده است.

بااین‌حال، تداوم حیات اقتصادی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، منوط به توسعه شعب است که امیدواریم دولت و مسئولان ذی‌ربط با حمایت از گسترش این فروشگاه‌ها، به تحقق برنامه پنج‌ساله کشور برای داشتن سهم ۲۰ درصدی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در نظام توزیع کمک کنند.

به نقل از  اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای