آینده خرده فروشی در عصر دیجیتال

باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و راه‌یابی فناوری‌های دیجیتال به حوزه خرده‌فروشی، شاید این سوال برای خیلی از افراد پیش بیاید که آینده خرده‌فروشی در عصر دیجیتال به چه صورت خواهد بود؟ آیا فروشگاه‌های فیزیکی همچنان پابرجا خواهندبود و هزاران سوال این چنینی. مدیر استراتژیست شرکت اینتل در مصاحبه‌ای کوتاه به برخی از این سوالات پاسخ می‌دهد.

1. نظریه داروین و تکامل خرده‌فروشی چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

داروین به ما می‌آموزد گونه‌هایی که زنده ماندند و در نهایت به تکامل رسیدند آنهایی هستند که توانستند خود را به سرعت با تغییرات محیط سازگار کنند.

در ده سال گذشته، دنیای خرده فروشی به طرز چشمگیری تغییر کرده است. نگاهی به رشد تجارت الکترونیک و افزایش رسانه های اجتماعی؛ استفاده از داده ها، قابلیت های جدید فروشگاه‌ها و فن آوری های جدید بیندازید.چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟ انتظارات مصرف کنندگان به طور کامل تغییر شکل پیدا کرده‌است. دنیای جدیدی است و سرعت تغییرات هم کاهش پیدا نکرده و حتی رو به افزایش است. ما در دوره تغییرات با سرعت بالا هستیم که برنده‌های جدیدی را به میدان می‌آورد و از آن مهمتر بازنده‌های جدیدی را به‌جای می‌گذارد. این امر بدین معنی است که خرده‌فروشان باید خود را با دنیای جدید وفق دهند و لازم است خود را به رهبران دنیای جدید بدل کنند.

بقا شرکت‌ها و فروشگاه‌ها در عصر دیجیتال

2. شرکت‌ها برای بقا چه کارهایی را باید انجام دهند؟

شاید امروز نه ولی احتمالا در آینده‌ای نزدیک تمامی شرکت‌های خرده‌فروشی به صورت دیجیتال درخواهند آمد. خرده فروشی تحت تأثیر انتظارات دیجیتال، رفتار دیجیتالی و فن‌آوری‌های دیجیتال قرار خواهد گرفت. حتی فروشگاه‌های فیزیکی – که همچنان ادامه دارند – بخشی از خرده‌فروشی‌های دیجیتال خواهند بود.

چهار ویژگی اصلی محل، قیمت، محصول و تبلیغات همچنان به یکدیگر مرتبط هستند و موفقیت یا عدم موفقیت آن‌ها به توانایی خرده‌فروشان در تجزیه و تحلیل داده‌ها در بازار بستگی دارد. این امر مربوط به توانایی خرده‌فروشان در بدست آوردن داده‎‌ها، تجزیه و تحلیل آن‌ها و تبدیل داده‌ها به یک بینش منحصر بفرد خواهد بود که در نهایت این بینش به اقدام منجر می‌شود.

در پاسخ به سوال مطرح شده، خرده‌فروشان برای بقا لازم است به درک و فهم دیجیتالی برسند و تحلیل، تفسیر و به کارگیری داده‌ها را بیاموزند. لازم است با ابزارها و مزایای استفاده از هوش مصنوعی آشنا شوند. در حال حاضر نیز تمامی این اتفاقات در حال رخ دادن است، در مورد آینده صحبت نمی‌کنیم بلکه در مورد نیازهایی صحبت می‌کنیم که لازم است امروز به آن‌ها رسیدگی شود.

3. در عرصه بسیار پیچیده دیجیتالی، نقش فروشگاه‌های فیزیکی و نیروی انسانی چه خواهد بود؟

این امر به نوعی پارادوکس خرده‌فروشی دیجیتال است، در واقع در عصر دیجیتال فروشگاه‌های فیزیکی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. برای آن می‌توان دو دلیل را بیان کرد:

در نهایت، ما اجتماعی هستیم و خرید یک عمل اجتماعی است. ما می خواهیم چیزها را تجربه کنیم (لمس کنیم، از نزدیک ببینیم و امتحان کنیم) و ما می خواهیم با افرادی که می توانند به ما کمک کنند صحبت کنیم. تمامی این موارد در محیط فیزیکی اتفاق می افتد.

در دنیای دیجیتال اهداف و قابلیت‌های فروشگاه‌ها تغییر خواهد کرد خصوصا به طریقی که افراد را بیشتر به خریدهای دیجیتالی تشویق و ترغیب کند. خریداران از طریق اینترنت سفارش می دهند و محصولات خود را در فروشگاه محلی یا درب منزل خود تحویل می‌گیرند. در عصر خرده‌فروشی دیجیتال، داشتن فروشگاه محلی (فروشگاهی که نزدیک مراکز پرجمعیت باشد) امر بسیار مهمی است.

همنیطور باید متذکر شد که در عصر دیجیتال سرمایه‌های انسانی در فروشگاه‌های خرده‌فروشی اهمیت دو چندانی پیدا می‌کنند. به دلیل کارکرد جدید فروشگاه‌های خرده‌فروشی، دستیاران فروش و مدیران فروشگاه باید بتوانند با مشتریان تعامل برقرار کنند، طرز استفاده و ویژگی‌های محصولات را توضیح دهند، پیشنهادات و آفرهایی را به مشتریان ارائه دهند و در سراسر تجربه خرید همراه مشتری باشند.

تجربه هم از لحاظ مشاهده عملی واقعیت‌ها و حوادث و هم از لحاظ حس کردن، کلیدی برای آینده خرده‌فروشی است.

آینده خرده‌فروشی با هوش مصنوعی و اینترنت اشیا

4. حرکت بزرگ بعدی پس از انقلاب اینترنت در دنیای خرده‌فروشی چیست؟

برای پاسخ به این سوال دو مورد را مطرح می‌کنیم.  مواردی که احتمالا تغییرات خارق‌العاده‌ای را در دنیای خرده‌فروشی به ارمغان خواهند آورد:

هوش مصنوعی. با استفاده از هوش مصنوعی تحلیل داده‌های بیشتر و سریع‌تری را پیش رو خواهیم داشت. این کار فرصت بزرگی را در اختیار شرکت‌ها و فروشگاه‌ها قرار می‌دهد تا مشتریان خود را بهتر بشناسند و آفرهای بهتر، محصولات و خدمات تخصصی و سفارشی شده بهتری را در اختیار آنان قرار دهند.

رابط‌های صوتی جدید. تشخیص صوتی، دستگاه‌های مختلف را به یکدیگر متصل می‌کند . اینترنت اشیا، اشیا و افراد را بیشتر به یکدیگر مرتبط می‌سازد.

5. پیام نهایی شما چیست؟ مفهومی که می‌خواهید خواننده از این مطلب برداشت نماید، چیست؟

“صبر نکنید” ساعت‌ها به شماره افتاده است. صنعت با سرعت و شتاب زیادی در حال تغییر است. اشاره می‌کنم به ابتدای متن و چیزی که از آن سخن گفتیم. شرکت‌ها برای بقا و رشد باید تغییر کنند و خود را با شرایط جدید سازگار نمایند . این امر همیشه صحت داشته اما در دوره‌ی دیجیتالی که ما زندگی می‌کنیم بیشتر صدق می‌کند.

پرسش و پاسخ‌های بالادر مورد آینده خرده‌فروشی، مصاحبه‌ای با جان استین (Jon Stine) مدیر فروش بین‌المللی و استراتژیست خرده‌فروشی شرکت اینتل است. او با تجربه‌ای سی ساله، بسیار در زمینه خلق ارزش برای شرکت‌ها شهرت دارد. خلق ارزش فرآیندی است که از مطالعه رفتار مصرف‌کننده در کانال‌ها و فرهنگ‌های مختلف آغاز می‌شود. کنفرانس خرده‌فروشی  22 و 23 ماه مه در میلان ایتالیا برگزار شد. جان استین یکی از سخنران مراسم بوده است. این مصاحبه پیش از انجام سخنرانی با وی ترتیب داده شده است.