چهارمین کارگاه آموزشی بین‌المللی بهره‌برداری و مدیریت مراکز خرید و بررسی رویکردهای نوین صنعت خرده‌فروشی و تجلیل از 20بانوی برتر در صنعت خرده‌فروشی

به همت مجموعه وزین تجارت طلایی در روز پنج‌شنبه 30 خرداد، چهارمین کارگاه آموزشی بین‌المللی بهره‌برداری و مدیریت مراکز خرید و بررسی رویکردهای نوین صنعت خرده‌فروشی و تجلیل از 20بانوی برتر در صنعت خرده‌فروشی در سالن همایش ایران مال (بازار بزرگ ایران) با حضور مدیران و صاحبان برترین برندهای خرده‌فروشی کشور برگزار گردید.

از جمله برنامه‌های همایش می‌توان به سخنرانی آقای فریتس زهر از کشور اتریش درخصوص ویژگی‌های مراکز خرید موفق و همینطور بررسی مراکز خرید ایران، برگزاری سه پنل پرسش و پاسخ تخصصی با حضور 20 تن از مدیران برندها و مراکز خرید برتر و موفق کشور جهت انتقال دانش و تجربه و همینطور تجلیل از 20بانوی موثر در صنعت خرده‌فروشی اشاره‌کرد.

چهارمین همایش تجارت طلایی با حضور بزرگان خرده فروشی

پنل‌های انتقال تجربه بزرگان ریتیل

در این رویداد که با گردهمایی 800 مهمان از صاحبان مراکز خرید، برندها و مدیران عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای برگزار شد، سه پنل پرسش و پاسخ با عناوین: پنل اصالت برند، پنل مدیریت مراکز خرید و پنل توسعه با هدف انتقال دانش و تجربه اجرا شد.

در پنل “اصالت برند” مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، سفیر و چرم مشهد در کنار مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپراستار، هایپرمی و چرم درسا از دانش و تجربیات خود در صنعت خرده‌فروشی سخن گفتند.

مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه ضمن یاد از پروژه ریبرندینگ رفاه به عنوان موفق‌ترین پروژه ریبرندینگ کشور از برنامه‌های این مجموعه در سال جاری مبنی بر افزایش شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه و فرانچایزهای آن همچون رفاه مارکت، وین مارکت و … به جهت تسهیل دسترسی عموم جامعه به نیازهای اساسی روزمره، سخن گفتند.  اذعان داشتند برای داشتن یک فروشگاه موفق تنها مکان‌سنجی و استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار به‌روز و کارآمد کافی نیست بلکه لازم است نیروهای انسانی را نیز در جهت خدمات‌رسانی مناسب به مشتریان تعلیم دهیم.

بزرگان خرده فروشی مشتریان نرم افزار فروشگاهی کیان نرم ا

مدیر برند سفیر، اولین عطر ایرانی، داشتن باشگاه مشتریان با بیش از 700 هزار عضو را از نقاط قوت فروشگاه‌های زنجیره‌ای سفیر عنوان کرد و همچنین بیان نمود در این مجموعه در جهت خدمات‌رسانی بهتر به مشتریان و جلب رضایت آنان ایون‌ها، پروموشن‌ها و کمپین‌هایی به صورت هفتگی، ماهانه و …در سایت، شبکه‌های اجتماعی و همچنین شعب فروشگاهی سفیر برگزار می‌شود.

مدیرعامل قدیمی‌ترین برند چرم ایرانی، چرم مشهد کیفیت و عمر بالای محصولات، خدمات پس از فروش مناسب و داشتن باشگاه مشتریان با حضور بیش از 400 هزار مشتری را از جمله عوامل موفقیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای چرم مشهد عنوان کردند و بر لزوم جدی گرفتن مسئولیت‌های اجتماعی از سوی برندهای ایرانی تاکید داشتند.

بزرگان ریتیل ایران

در پنل “مدیریت مراکز خرید” مدیران مراکز خرید بام‌لند، کوروش، هایپراستار میکامال، برج مهراد و برج آراد در خصوص ساختار نوین مراکز خرید به پرسش و پاسخ و بیان دانش و تجربیات خود پرداختند.

در پنل “توسعه” مدیران برندهای جوان سارار، جورجیو آرمانی و امپریو آرمانی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای اسپار، برند پنو، برند بادی اسپینر، مارال چرم و برند هلس اند بیوتی هایپراستار،  از تجربیات ارزشمند خود در فضای کنونی صنعت خرده‌فروشی سخن گفتند.

لازمه‌های موفقیت مراکز خرید

سخنران ویژه چهارمین کارگاه آموزشی بین‌المللی بهره‌برداری و مدیریت مراکز خرید و بررسی رویکردهای نوین صنعت خرده‌فروشی، جناب آقای فریتس زهر یکی از چهره‌های جهانی صنعت خرده‌فروشی و مدیر سابق فروشگاه‌های زنجیره‌ای اسپار بود.

او در سخنرانی خود ضمن تعریف مدل‌های مختلف مراکز خرید و ویژگی‌های هر کدام به بیان عواملی پرداخت که برای موفقیت هر مرکز خریدی باید به آن‌ها توجه داشت. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مکان‌سنجی مناسب و انتخاب مدل مرکز خرید با توجه به منطقه
 • بازاریابی مناسب
 • تعامل مدیران مراکز تجاری با صاحبان فروشگاه‌ها در جهت برطرف‌سازی نیاز مشتری
 • تحلیل درست فروش و رفتار مشتریان با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای فروشگاهی کارآمد
 • تعلیم و پرورش کارمندان به عنوان مرکز ثقل فروشگاه‌ها و مراکز خرید
 • احترام‌گذاری و ارزش نهادن به کارمندان در تمامی سطوح ( لازمه احترام به مشتری)
 • احترام به مشتری و خدمات‌رسانی شایسته
 • بهره‌گیری از ابزارهای تبلیغاتی مدرن

وی همچنین بیان داشت مراکز خرید و مال‌های ایرانی در سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌گیری داشته‌اند. اما همچنان نقاط ضعفی مشاهده می‌شود که برای موفقیت مجموعه می‌بایست آن‌ها را برطرف ساخت، آقای فریتس زهر نقاط قوت و ضعف را به پیچ و مهره‌های یک ماشین تشبیه کرد که برای حرکت لازم است تمام پیچ و مهره‌ها در کنار هم به خوبی کار کنند.

از جمله مسائلی که برای پیشرفت مراکز خرید و مال‌ها باید آن‌ها را بهبود ببخشیم به موارد زیر اشاره شد:

 • عدم الویت برنامه‌ریزی بر سرمایه‌گذاری
 • عدم وجود مذاکرات کافی میان مجری و سرمایه‌گذار
 • مقاومت دربرابر استفاده از مشاور
 • مشکل در حمل و نقل شهری
 • استفاده از آسانسورها با ظرفیت نامناسب در مکان نامناسب
 • مشکل نورپردازی
 • استفاده از فروشگاه‌های نامی و جذاب در طبقه‌های زیرین مراکز خرید
 • عدم همکاری و هویت‌سازی مناسب
 • برون‌سپاری کارهایی چون نظافت و حراست
 • استفاده از فروشندگان بی‌انگیزه و با رفتار نامناسب

تجلیل از بانوان موثر و برتر در صنعت خرده‌فروشی

بانوان در صنعت خرده‌فروشی نیز همچون حوزه‌های دیگر، نقش به‌سزایی را ایفا می‌کنند. مجموعه تجارت طلایی در اقدامی ارزشمند در این رویداد به تجلیل از 20 بانوی برتر و موثر در صنعت خرده‌فروشی پرداخت.

چهارمین کارگاه آموزشی بین‌المللی بهره‌برداری و مدیریت مراکز خرید، بررسی رویکردهای نوین صنعت خرده‌فروشی و تجلیل از 20بانوی فعال در صنعت خرده‌فروشی با تلاش و همت تیم قدرتمند تجارت طلایی با سرپرستی و مدیریت جناب آقای شاهرخ کشاورز، مدیر مسئول ماهنامه اقتصادی فرهنگی «تجارت طلایی» و نماینده رسمی انجمن مراکز خرید خاورمیانه و شمال آفریقا، برگزار گردید. جناب آقای کشاورز و مجموعه تجارت طلایی برگزاری چندین ایونت و ورکشاپ دیگر در حوزه خرده‌فروشی و مدیریت مراکز خرید را در کارنامه خود دارند که هر کدام اقدامی ارزشمند در جهت انتقال دانش و تجربه به مدیران و نیروهای جوان آینده‌ساز صنعت خرده‌فروشی کشور محسوب می‌شوند. ضمن تشکر و قدردانی از این مجموعه محترم، امیدواریم بیشتر شاهد اقداماتی این چنین باشیم چراکه بارها در صحبت‌های اکثر مدیران مراکز خرید و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مورد تاکید قرار گرفته شد ، “دانش و پرورش نیروی انسانی” اساس و بنیان موفقیت است.

شاهرخ کشاورز مدیرمسئول ماهنامه تجارت طلایی