Cyber Monday یا دوشنبه سایبری چیست ؟

دوشنبه سایبری

سایبر ماندی یا دوشنبه سایبری یک اصطلاح در فرهنگ آمریکاست که به اولین دوشنبه بعد از روز شکرگزاری و بلک فرایدی گفته می‌شود.

فروشندگان، این مفهوم را برای ترغیب مشتریان به خرید اینترنتی و آنلاین ابداع نمودند. در این روز همانند بلک فرایدی، خریداران می‌توانند محصولات خود را با تخفیف‌های بسیار خوب خریداری کنند، اما یک تفاوت مهم میان این دو وجود دارد و آن هم انجام خریدها تنها به صورت اینترنتی است.

ایده دوشنبه سایبری از کجا شکل گرفت ؟

Cyber Monday به وسیله‌ی الن دیویس (Ellen Davis) و اسکات سیلورمن (Scott Silverman) مدیران سایت فروشگاهی Shop.org در طول تعطیلات سال ۲۰۰۵ ابداع شد.

در واقع آن‌ها در طی تحقیقاتی که در سال 2004 انجام داده بودند به این ایده دست پیدا کردند.

تحقیقات مشخص کرد اولین روز کاری پس از روز شکرگزاری روزی است که بیشترین خرید آنلاین در سال می‌تواند در آن اتفاق بیفتد چرا که کارکنانی که در طول تعطیلات از اینترنت دور بوده‌اند در اولین روز کاری با حضور در محل کار خود و با استفاده از اینترنت پرسرعت، فرصت خوبی برای خرید‌های اینترنتی دارند.

از زمان شروع طرح تا کنون میزان فروش آنلاین محصولات در دوشنبه سایبری هر سال با رشد ۵ تا ۲۲ درصدی همراه بوده و هیچ‌گاه رشد صفر یا منفی را تجربه نکرده است.

در سال اخیر نیز بنا به وجود پاندمی کرونا، استقبال از دوشنبه سایبری بسیار بوده است.

دوشنبه سایبری

این طرح از امریکا فراتر رفته و در بسیاری از کشورها به نحوه مختلف اجرا می‌شود.

ریتیلرهای بزرگی چون والمارت، آمازون و تارگت نیز هفته ای به نام هفته سایبری را از روز جشن شکرگزاری شروع می‌کنند و با ارائه تخفیف‌های جذاب و ارسال رایگان، خدمات ویژه‌ای را به مشتریان وفادار خود ارائه می‌دهند.

فروشندگان اغلب کوپن‌ها و تخفیف‌های خوبی را برای فروش محصولات خود در دوشنبه سایبری در نظر می‌گیرند و برخی نیز در کنار سفارش‌ها، هدیه‌‌ کوچکی را برای مشتریان خود ارسال می‌کنند.

4 دلیل محبوبیت دوشنبه سایبری در بین خریداران

  • امکان خرید در هر ساعت از شبانه روز
  • عدم درگیری و شلوغی موجود در بلک فرایدی
  • عدم نیاز به انتظار در پشت در فروشگاه
  • امکان مقایسه راحت قیمت محصولات