بهترین نرم‌افزار فروشگاهی برای فروشگاه شما کدام است و چه ویژگی‌هایی دارد؟

به نظر شما آیا می‌توان به یک نرم‌افزار؛ عنوان بهترین نرم‌افزار زنجیره‌ای، بهترین نرم‌افزار مدیریت فروشگاهی، بهترین نرم‌افزار فروش و حسابداری و … را داد. بهترین یک عنوان کلی است که برای هر مجموعه و هر شخص با توجه به نیازهایش به گونه‌ای تعریف می‌شود و بسیار دشوار است که بتوان از تمامی جهات عنوان بهترین بودن را به یک نرم‌افزار القا کرد.

هر فروشگاه باتوجه به حوزه فعالیت خود (فروشگاه پوشاک، کیف و کفش، فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی، فروشگاه لوازم خانگی، هایپرمارکت و …) نیازهای خاصی پیدا می‌کند که یک نرم‌افزار خوب فروشگاهی باید بخش زیادی از آن‌ها را پوشش دهد و همچنین این قابلیت را داشته باشد تا همگام با پیشرفت تکنولوژی، پاسخگوی نیازهای جدید صنعت ریتیل باشد و در یک کلام، تیم متخصص نرم‌افزاری باید پشتیبانی خوبی ارائه داده و قادر باشد با تحقیق و یافتن نیازهای روز بازار، نرم‌افزار را به روز نماید.

انتخاب بهترین نرم‌افزار فروشگاهی زنجیره ای

آیا می‌توان همانند نسخه‌ای تجویز کرد که یک نرم‌افزار فروشگاهی، بهترین نرم‌افزار برای تمامی اصناف است؟

باتوجه به گستردگی نیازهای هر صنف، یافتن یک نرم‌افزار فروشگاهی جامع و کامل شاید کار دشواری باشد اما می‌توان گفت یک نرم‌افزار درصورتی عنوان خوب و بهترین را پیدا می‌کند که امکانات بی‌شماری داشته باشد در عین حال بتوان با توجه به نیاز و سیاست‌گذاری‌های هر فروشگاهی بخشی از آن را فعال کرد و برای هر فرد فعال در سازمان، میزانی از دسترسی را تعیین کرد.

نرم‌افزار فروشگاهی که بتواند تمامی فرآیندهای فروشگاهی از قبیل ارتباط با تامین‌کننده، فروش، خزانه‌داری، حسابداری، باشگاه مشتریان و امتیازدهی و وفادارسازی مشتری، قرعه‌کشی، فروش اینترنتی، انبارداری و انبارگردانی و … را به صورت یکپارچه اجرا نماید و گزارش‌های کاربردی را برای تصمیم‌گیری بهتر در اختیار مدیران هر بخش قرار دهد، انتخاب نرم‌افزاری بهتری برای فروشگاه است. چرا که در این حالت نیاز نیست برای هر دپارتمان از مجموعه فروشگاهی با یک نرم‌افزار و شرکت نرم‌افزاری مجزا رو به رو بود. ایجاد هماهنگی بین نرم‌افزار‌های مختلف برای پیش‌بردن موزون اهداف سازمان کار دشواری است.

اگر یک نرم‌افزار یکپارچه را برای مجموعه خود انتخاب کنید شما فقط با یک سازمان و نیروهای پشتیبان آن در ارتباط خواهید بود و هر زمان تغییری در بخشی از سیستم نیاز داشته باشید، آن سازمان موظف است ارتباط لازم بین بخش‌های مختلف نرم‌افزاری را پیاده‌سازی نماید.

چنانچه نرم‌افزار‌های جداگانه‌ای برای هر بخش داشته‌باشید لازم است نرم‌افزارها امکان خروجی‌دهی در فرمت‌های مختلف را داشته باشند تا بتوانید از یک نرم‌افزار خروجی گرفته و در نرم‌افزاری دیگر بارگزاری نمایید. همانطور که مشخص است به‌کارگیری یک نرم‌افزار جامع و یکپارچه می‌تواند انجام امور را سرعت بخشیده و تسهیل نماید.

در نرم‌افزار جامع و یکپارچه فروشگاهی تمامی داده‌های تامین کالا، خرید و فروش، سود و زیان به صورت یکجا ذخیره شده و نیازی نیست برای هر بخش از نرم‌افزار جداگانه‌ای استفاده کرد چرا که در این حالت لازم است افراد کار با نرم‌افزارهای مختلف را یاد بگیرند و بعد از اجرای هر فرآیند، داده‌ها را در جای دیگری تجمیع کنند و با یک سیستم گزارش‌ساز، گزارش‌های مورد نیاز را ایجاد نمایند که در این صورت با یک خطای انسانی کوچک تمامی تحلیل‌ها و تصمیم‌‌ها به جهتی اشتباه متمایل می‌شود. اما در یک نرم‌افزار فروشگاهی جامع داده‌های حاصل از هر فرآیند به صورت یکپارچه و خودکار جمع‌آوری می‌شود و گزارش‌هایی در اختیار مدیران قرار می‌گیرد که هر سنجه‌ای در آن با تحقیق فراوان و نیازسنجی بازار شکل گرفته درنتیجه مدیران فروشگاه‌ها می‌توانند با خیال آسوده‌تری برمبنای آن‌ها تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی نمایند.

بهترین نرم افزار زنجیره ای- نرم افزار کیان

در انتخاب نرم‌افزار برای مدیریت فروشگاه زنجیره‌ای، به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر فروشگاه شما به صورت تک شعبه باشد می‌توان گفت کار ساده‌تری برای انتخاب نرم‌افزار پیش رو دارید اما اگر قصد برپایی مجموعه‌ای زنجیره‌ای را دارید نکاتی هست که باید به آن توجه کنید. یک نرم‌افزار فروشگاهی زنجیره‌ای خوب باید اتصالی آنلاین بین تمامی شعب برقرار کند تا بتوانید از دفتر اصلی به لحظه به تمامی شعب دسترسی داشته، موجودی کالاها و فروش را کنترل کنید و بتوانید تغییر قیمت و پروموشن‌های لازمه را اعمال کنید. در عین حال باید قادر به فعالیت به صورت آفلاین نیز باشد تا در صورت قطعی اینترنت و عدم اتصال پایدار شبکه، فروش فروشگاه بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

تجمیع داده‌ها و نمایش آن‌ها در داشبوردهای مدیریتی BI و گزارش‌های مختلفی که نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهد، می‌تواند فعالیت مجموعه را برای شما شفاف کرده و کمک کند در زمان لازم تصمیمات استراتژیک را با داده‌های درستی در سریع‌ترین شکل ممکن اتخاذ نمایید. با تحلیل رفتار مشتری با استفاده از فاکتورهای تحلیلی RFM که نرم‌افزار در اختیار شما قرار می‌دهد می‌تواند در تصمیم‌گیری در خصوص تامین کالا، چیدمان آن و نحوه ارائه به مشتریان به کمک شما آید که در نهایت سبب افزایش فروش و وفادارسازی مشتریان شما شود.

اگر شعب فروشگاهی شما علاوه بر شهرهای ایران در سایر کشورها نیز دایر باشد، انتخاب یک نرم‌افزار چند زبانه و چند ارزی می‌تواند به شما کمک کند تا شعب داخلی و خارجی شما را به طور یکپارچه مدیریت کنید و به طیف وسیع‌تری از مشتریان کالاهای خود را ارائه نمایید. همینطور اگر بتوانید از نرم‌افزاری استفاده کنید که فروشگاه آنلاین را با شعب فیزیکی مجموعه هماهنگ نماید بخشی از کار پرسنل خود را کاسته‌اید و نیازی به تعریف مجدد کالاها و مشخص نمودن موجودی و قیمت‌گذاری مجزا نخواهد بود.

ارائه روش‌های پرداختی مختلف همچون پرداخت نقدی، کارت، بن هدیه، کیف پول دیجیتالی و … و در برداشتن باشگاه مشتریان و سیستم امتیازدهی، امکان ایجاد طرح‌های تخفیفی و پروموشن مختلف و اجرای قرعه‌کشی از جمله مواردی هستند که لازم است نرم‌افزار انتخابی شما، آن‌ها را داشته‌باشد تا بتوانید مشتریان را تشویق به خرید و وفادار برند خود کنید.

یکی دیگر از نکاتی که حائز اهمیت است امکان تعیین سطح دسترسی پرسنل و رابط کاربری ساده در سطوح پایه است. چرا که نیاز نیست کارمندان بخش‌های مختلفی چون صندوق‌دار و انباردار و … به تمامی داده‌های سازمان شما دسترسی داشته باشند. همچنین رابط کاربری ساده و آموزش سریع بخش‌هایی چون صندوقداری به شما کمک می‌کند تا نیاز نباشد نیروهایی با دانش بالای نرم‌افزاری را استخدام کنید و بتوانید با یک آموزش چند ساعته نیروی مناسب خود را تعلیم دهید.

بهترین نرم افزار مدیریت فروشگاهی

امکان اتصال به ERPهای جهانی چه اهمیتی در انتخاب نرم‌افزار دارد؟

اگر هلدینگ شما یک هلدینگ بین‌المللی با سهام‌داران خارجی باشد و بنابر آن نیاز به استفاده از ERPهای بزرگی چون SAP، Oracle و … داشته‌باشید، لازم است در زمان انتخاب نرم‌افزار فروشگاهی، نرم‌افزاری را برگزینید که براساس دیتامدل‌های جهانی طراحی شده که بتواند به راحتی اتصال با ERP مد نظر شما را برقرار نماید.

عوامل موثر در انتخاب بهترین گزینه نرم‌افزاری مدیریت فروشگاهی برای مجموعه شما چیست؟

به طور مختصر چند عامل که می‌توانید برای انتخاب بهترین نرم‌افزار فروشگاهی درنظر بگیرید، عبارتند از:

 1. اجرای تمامی فرآیندهای فروشگاهی به صورت جامع و یکپارچه
 2. امکان تعیین میزان دسترسی افراد
 3. تجمیع داده‌ها و اطلاعات
 4. ارائه گزارش‌های متنوع
 5. قابل به‌روزرسانی
 6. دارای مجوزهای لازم و مورد تایید امور دارایی
 7. قابل اجرا بر روی برندهای مختلف سخت‌افزاری
 8. امنیت و سرعت بالای اجرای فرآیندها
 9. پشتیبانی تخصصی

یک نرم افزار جامع و یکپارچه فروشگاهی چه بخش‌هایی را شامل می‌شود؟

صندوق فروشگاهی نقطه اصلی تعامل با مشتری فروشگاه است. جایی که عملیات پرداخت انجام می‌شود.

بسته به نرم‌افزاری که برای صندوق فروشگاهی خود انتخاب می‌کنید، قادر خواهید بود از امکانات متنوعی بهره‌برداری کنید. به طور مثال می‌توانید روش‌های پرداخت متنوع برای مشتریان خود اعمال کنید تا تجربه خرید خوبی داشته باشند.

مهمترین نکته در انتخاب نرم‌افزار صندوق، رابط کاربری ساده و سرعت بالای پردازش و اجرای فرآیندهاست. در این صورت می‌توانید صندوق‌داران خود را در زمان کوتاهی آموزش دهید تا فرآیند خرید را برای مشتریان با کمترین معطلی انجام دهند.

حسابداری و خزانه و انجام امور مالی از مهمترین بخش‌های مجموعه‌های فروشگاهی است. اگرچه این انتخاب را دارید که بتوانید برای حسابداری و بازرگانی فروشگاه را به صورت جداگانه در نرم‌افزارهای مختلف پیاده کنید و با اتصال بین دو نرم‌افزار یا گرفتن خروجی از آنها کار را پیش ببرید. اما اگر تمایل به یکپارچه بودن و استفاده از یک نرم‌افزار در مجموعه خود دارید، نرم‌افزاری را انتخاب کنید که حسابداری فروشگاهی و خزانه‌داری را نیز در برداشته باشد.

باشگاه مشتریان و نرم‌افزار CRM و امتیازدهی نقش مهمی در برقراری رابطه‌ای پایدار با مشتریان و وفادار ساختن آنان دارد. از جمله مزایا و کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد مشتریان و شناخت آن‌ها از برند
 • افزایش احتمال تکرار خرید با ارائه تخفیف‌ها، جوایز و هدایا
 • کاهش نرخ انتقال مشتریان به رقبا
 • افزایش ارزش مشتریان در طولانی مدت

اجرای قرعه‌کشی در میان مشتریان یکی از روش‌هایی است که می‌تواند آن‌ها را ترغیب به خرید بیشتر کند. در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با توجه به تعداد بالای شرکت‌کنندگان برگزاری قرعه‌کشی با استفاده از نرم‌افزار کار ساده‌تری خواهد بود.

هر چه بتوانید از کانال‌های مختلف کالاهای خود را به فروش برسانید و روش‌های خرید مختلف را برای مشتریان خود ایجاد کنید، سهم بیشتری از بازار را از آن خود کرده‌اید و رضایتمندی مشتریان را افزایش خواهید داد. یکی از روش‌های خرید سفارش تلفنی است که مورد علاقه برخی از مشتریان است و با استفاده از یک نرم‌افزار، می‌توانید سرعت و دقت سفارشات را بالا ببرید.

اگر بنا داشته باشید در بازار رقابتی آنلاین نیز حضور پیدا کنید و کالاهای خود را از طریق سایت فروشگاهی نیز عرضه کنید، بهتر آنست که نرم‌افزار فروشگاهی شما اتصالی یکپارچه با سایت داشته باشد تا نیاز به زمان و نیروی انسانی بیشتر برای واردسازی دوباره کالاها، تعریف موجودی و قیمت‌گذاری نداشته باشید و تمامی داده‌ها به صورت اتومات از نرم‌افزار فراخوانی شود.

پرتال تامین‌کنندگان ارتباط میان شما و تامین‌کننده را در بستر آنلاین برقرار می‌کند تا کارها با سرعت بیشتری پیش رفته و از حجم رفت و آمدها و تماس‌ها بکاهد. تامین‌کنندگان می‌توانند در پرتال قرارداد خود و کالای درخواستی فروشگاه را مشاهده کنند و میزانی که قادر به تامین هستند را مشخص نمایند.

شناسایی، شمارش، ثبت اطلاعات کالاها و تطبیق داده‌ها با اسناد خرید و مدیریت موجودی از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در انبارداری و سنجش موجودی واقعی کالاها در پایان دورۀ مالی یا در زمان نیاز نیز از جمله فعالیت‌های انجام شده در فرآیند انبارگردانی است که از مهمترین فرآیندهای فروشگاهی هستند. یک نرم‌افزار خوب انبارداری و انبارگردانی می‌تواند کمک بسزایی در انجام این امور کند.

با توجه به استقبال مردم از خرید کالا با کالابرگ الکترونیک، اتصال به این سامانه و عرضه کالاها با استفاده از این طرح در هایپرمارکت‌ها به نوعی یک الزام است تا بتوانند مشتریان وفادار خود را حفظ نمایند.پس در انتخاب نرم‌افزار برای هایپرمارکت خود، این نکته را در نظر داشته باشید که نرم‌افزار مذکور به سامانه کالابرگ متصل باشد تا نیاز به انجام کار دستی نباشد.

هرآنچه در مورد کالابرگ الکترونیک باید بدانید را می‌توانید با کلیک بر روی این مطلب بخوانید.

سامانه مودیان مالیاتی یک سامانه الکترونیکی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور برای تسهیل ارتباط و تعامل بین مودیان مالیاتی و سازمان مالیاتی کشور ایجاد شده است. این سامانه به مشمولان نظام مالیاتی کارپوشه‌ای اختصاص داده تا تبادل اطلاعات مربوط به مالیات مودی از طریق این کارپوشه بین سازمان مالیات و مودی انجام شود. با استفاده از سامانه، مودیان مالیاتی می‌توانند به صورت آنلاین اقدامات مالیاتی خود را انجام دهند و اطلاعاتی نظیر فروش، درآمد، هزینه‌ها و دارایی‌ها را ثبت کنند و با سازمان مالیات در ارتباط باشند. این سامانه یکی از وظایف دولت الکترونیک است و بنا دارد به بهبود فرآیندهای مالیاتی کمک ‌کند.

فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز همچون سایر مودیان موظف به ثبت اطلاعات خود در این سامانه هستند که با استفاده از نرم‌افزار فروشگاهی متصل به سامانه مودیان مالیاتی می‌تواند فرآیند ارسال اطلاعات را به صورت اتومات انجام داد.

سامانه جامع تجارت و سامانه جامع انبارها از سامانه‌های دولتی است که با هدف آن ساماندهی و یکپارچه‌سازی خرید و فروش،انبارها، مدیریت ورود و خروج کالا به کشور، شناسه‌دار کردن انبارها و مراکز نگهداری کالا، مدیریت موجودی انبارها در طول زنجیره تامین شکل گرفته است و مجموعه‌ها ملزم به استفاده هستند.

داشبوردهایBI، اطلاعات کلیدی سازمان را در یک نگاه در قالب نمودارهای گرافیکی به مدیران و تصمیم‌گیران نمایش می‌دهد و با داده‌های تحلیلی که در اختیار می‌گذارد، می‌تواند به بهبود عملکرد و افزایش فروش و سود منجر شود.