بایدها و نبایدهای خرید صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی یکی از سخت‌افزارهای ضروری در فروشگاه‌هاست که تمامی اطلاعات خرید و فروش روزانه، موجودی کالاها و … فروشگاه در آن ثبت می‌شود. در این سیستم‌ها برای کارآیی بهتر و بهینه نرم‌افزار، RAM، CPU و HARD اهمیت ویژ‌ه‌ای پیدا می‌کند که می‌بایست متناسب نیاز فروشگاه تعیین شود. برای کارایی بهتر لازم است صندوق‌های فروشگاهی حداقل هارد SSD و RAM هشت داشته که در دو نوع DDR3 و DDR4 وجود دارند و DDR4 کارایی بیشتری دارد.

تاریخچه صندوق فروشگاهی

صندوق‌های فروش اولیه، به صورت مکانیکی و شبیه ماشین‌های تایپ طراحی شده بودند. کار کردن با آن به این صورت بود که فروشنده با فشردن هر کلید، فروش هر محصول را ثبت می‌کرد و به وسیله آماری که از فروش هر محصول به دست می‌آورد، میزان خرید و فروش خود را مدیریت می‌کرد. با پیشرفت تکنولوژی، صندوق‌های مکانیکی جای خود را به صندوق‌های الکترونیکی مجهز به سیستم‌عامل دادند که با توجه به پیشرفت نرم‌افزارها و به روزرسانی مداوم، قابلیت‌های بیشتری نسبت به صندوق‌های پیشین دارند.

خرید صندوق فروشگاهی

انواع صندوق‌های فروشگاهی

صندوق‌های فروشگاهی به طور کلی دو نوع دارند که عبارتند از:

1) ECR (Electronic Cash Register) : ECR ساده‌ترین صندوق موجود است که درواقع می‌توان گفت همچون ماشین حساب عمل می‌کند با این تفاوت که مجهز به یک نرم‌افزار فروشگاهی ساده است. البته باید توجه داشت نرم‌افزار مذکور قابلیت ارتقا یا اعمال تغییرات را ندارد. ECR دارای یک نمایشگر 4 اینچی است که قابلیت اتصال به بارکدخوان را دارد. می‌توان گفت این نوع صندوق بیشتر مناسب فروشگاه‌های کوچکی است که نیازمند سیستم‌های پیشرفته نیستند.

2) POS (A Point Of Sale) : صندوق فروشگاهی POS، یکی از کاربردی‌ترین صندوق‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای است، چرا که با دارا بودن سیستم‌عامل، این امکان وجود دارد تا نرم‌افزارهای فروشگاهی مختلفی بر روی آن نصب شود که قابلیت شخصی‌سازی و به روزرسانی را دارند. این صندوق یک کامپیوتر کامل است که به حالت فروشگاهی تنظیم شده و به راحتی به بارکدخوان، فیش پرینتر، کیبورد و موس متصل می‌شود. دستگاه‌های پوز فروشگاهی به دو نوع معمولی و لمسی تقسیم ‌می‌شوند. دستگاه‌های معمولی، برای استفاده به موس و کیبورد احتیاج دارند. دستگاه‌های پوز لمسی مجهز به یک صفحه لمسی بوده و تمامی امور با همان صفحه لمسی انجام می‌شود و کیس آن نیز در مانیتور جاسازی شده که موجب ظاهر شکیل و کاربری راحت‌تر می‌شود و فضای کمتری را اشغال می‌کند. سری لمسی خود به دو دسته ضربه‌ای و حرارتی (P CAP) تقسیم می‌شود. نوع حرارتی پیشرفته‌تر و کارآمدتر از نوع ضربه‌ای است.

نکات مهم در خرید صندوق فروشگاهی

داشتن CPU و Ram قوی از لازمه های یک صندوق فروشگاهی است تا کارایی مناسب را داشته باشد. سخت‌افزار‌های صندوق فروشگاهی، با جنس بنده‌ای متفاوتی به بازار عرضه می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت بدنه‌های آلومینیومی نسبت به بدنه‌های پلاستیکی، برتری دارند. چرا که بدنه‌های پلاستیکی عایق بوده و مانع عبور گرمای داخل صندوق می‌شوند. این امر در مدت کوتاهی به قطعات سخت‌افزاری آسیب زده و عملکرد نرم‌افزار فروشگاهی را با اختلال مواجه می‌کند. مدل‌های جدید صندوق که به بازار آمده‌اند و می‌توانند گزینه مناسبی برای استفاده فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌های بزرگ باشد، اصطلاحا Fanless ( بدون فن ) هستند و با بدنه آلومینیومی این قابلیت را دارند تا 24 ساعته در 7 روز هفته، بدون بروز مشکل روشن باشند.

 

علاوه بر موارد ذکر شده، نکته‌ای که باید در خرید صندوق مکانیزه فروش به آن توجه داشت، خرید برندهای برتر بازار از شرکت‌های نامی در این حوزه است. شرکت‌هایی که بتوانند خدمات پس از فروش خوبی را ارائه دهند. خرید از شرکت‌هایی که سابقه چندانی ندارند یا برندهایی که نام‌آشنا نیستند می‌تواند بعدا مشکلاتی چون نبود قطعات سخت‌افزاری جهت تعمیر، عدم ارتقا و … را در پی داشته‌باشد.

 

کارایی سخت‌افزار صندوق فروشگاهی وابسته به کارآمدی نرم‌افزاری آن است. پیشنهاد می‌کنیم با امکانات نرم‌افزار صندوق فروشگاهی کیان بیشتر آشنا شوید.