شرکت‌های معتمد مالیاتی

شرکت‌های معتمد مالیاتی به موجب ماده 26 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، پلی میان مودیان و سازمان مالیاتی هستند. سازمان امور مالیاتی، شرکت‌های معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی دارای مجوز را معرفی کرده‌است. این شرکت‌ها به منظور اطلاع‌رسانی اخبار سازمان امور مالیاتی کشور، برای مودیان از سوی سازمان امور مالیاتی برگزیده شده‌اند. در این مطلب قصد داریم، لیست شرکت‌های معتمد دارای مجوز را شرح داده و وظایف آن‌ها را توضیح دهیم. پس اگر به نوعی با سامانه مودیان سر‌وکار دارید، این مطلب برای شما مناسب است.

وظیفه شرکت‌های معتمد مالیاتی چیست؟

به عنوان یک مودی، برای پرداخت مالیات خود باید در سامانه مودیان مالیاتی، یک صورت‌حساب مالیاتی ثبت کنید. در صورت امتناع از ثبت صورت‌حساب‌ها، جرائم مالیاتی سنگینی شامل حال شما می‌شود. از این جهت که ثبت صورت‌حساب‌های مالیاتی زمان بسیار زیادی از شما به عنوان مودی می‌گیرد و سایت مودیان نیاز به اطلاعات کاملی دارد تا بتوان با آن کار کرد، سازمان امور مالیاتی را برای راه‌‌اندازی شرکت‌های معتمد مجاب کرد. کارمندان شرکت‌های معتمد مالیاتی حتما باید توسط خود سازمان مالیات کشور آموزش دیده باشند. پس از گذراندن این دوره‌ها برای افراد حاضر در شرکت، مدرک و مجوز معتبر از سوی سازمان مالیات برای فعالیت آن‌ها صادر خواهد شد. تعداد شرکت‌هایی موفق می‌شوند این مدرک را اخذ کنند زیاد نیست. این شرکت‌های محدود عبارت است از:

 • شرکت معتمد داده پردازی تیس
 • شرکت معتمد داده کاوی اول سام
 • شرکت داده پردازی کیسان
 • شرکت دیان همراه فردا

به طور کلی وظایفی که این شرکت‌ها دارند، به مودیان مالیاتی کمک می‌کند تا پروسه پرداخت مالیات را ساده‌تر به انجام برسانند. این وظایف عبارت‌اند از:

 • جمع‌آوری، نگه‌داری و صدور صورت‌حساب در سایت مودیان
 • گزارش‌دادن به سازمان‌های مالیاتی
 • تکمیل کارپوشه‌ها در سایت مودیان
 • انتقال صورت‌حساب‌ها به سازمان مالیاتی
 • آموزش موارد و قوانین مالیاتی به مودی
 • مشاوره‌دادن به مودی و رفع مشکلات او
شرکت های معتمد مالیاتی برای اتصال به سامانه مودیان

معرفی انواع شرکت‌های معتمد مالیاتی

شرکت‌های معتمد مالیاتی براساس وظیفه و مجوزی که دارند، به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. شناخت این سه دسته به شما این امکان را می‌دهد تا مناسب‌ترین شرکت را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید. این سه دسته عبارت‌اند از:

 • شرکت‌های نوع اول (نظارت بر عملکرد مودیان): به طور کلی می‌توان گفت، دسته شرکت‌های دسته اول، کامل‌ترین شرکت‌ها هستند و همه کارها را انجام می‌دهند. به زبان دیگر، این دسته از شرکت‌های معتمد، بر تهیه صورت‌های مالی اساسی مانند ترازنامه نظارت دارند. وظایفی که این شرکت‌ها انجام می‌دهند عبارت است از: جمع‌آوری و نگه‌داری صورت‌حساب الکترونیک، صدور صورت‌حساب در سایت مودیان، انتقال صورت‌حساب الکترونیک به سازمان مالیاتی، گزارش عملکرد به سازمان و ارائه تمام خدمات مورد تأیید سازمان.
 • شرکت‌های نوع دوم (فعال در حوزه آموزش): این دسته از شرکت‌ها فقط مجوز فعالیت در در حوزه آموزشی را دارند و امکان نظارت عملی برای آن‌ها وجود ندارد. این شرکت‌ها می‌توانند آموزش‌های لازم در رابطه با تکالیف مالیاتی، قوانین پایانه‎‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را به مودیان مالیاتی را دراختیار افراد یا سازمان‌ها قرارا دهند.
 • شرکت‌های نوع سوم (ارائه خدمات مشاوره مالی): وظیفه اصلی این دسته از شرکت‌های مالیاتی مشاوره دادن و کمک به رفع مشکلاتی است که درر حین کار با سیستم برای کاربر به وجود می‌آید. این گروه می‌توانند به مودیان مالیاتی در زمینه ارسال اظهارنامه مالیاتی و نحوه تکمیل اطلاعات در اظهارنامه‌ها یاری برسانند. در صورت تایید سازمان مالیات کشوری، گاهی در نگه‌داری اسناد مالیاتی و دفاتر نیز فعالیت می‌کنند.

اسامی شرکت‌های معتمد مالیاتی و دسته‌بندی آن‌ها

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، تعداد شرکت‌های معتمد مالیاتی بسیار محدود است. اسامی این شرکت‌ها به شرح زیر است:

شرکت‌های معتمد مالیاتی نوع اول: شرکت معتمد مالیاتی تیس، شرکت معتمد داده کاوی اول سام و شرکت معتمد مالیاتی کیسان.

شرکت معتمد مالیاتی نوع دوم و سوم: شرکت دیان همراه فردا

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با لیست شرکت‌های معتمد، لازم است به سامانه مودیان مالیاتی مراجعه کنید و لیست این شرکت‌ها را در آن جا ملاحظه کنید.

شرکت های معتمد مالیاتی

به طور کلی اگر مودی مالیاتی هستید، اتصال به مودیان مالیاتی و انجام امور مربوط به آن از طریق یک شرکت معتمد مالیاتی می تواند کار شما را ساده نماید. برای آشنایی با مزایای اتصال از طریق معتمد مالیاتی خواندن مطلب ” هشت مزیت اتصال به سامانه مودیان مالیاتی از طریق شرکت معتمد” راپیشنهاد می‌کنیم.

در نرم‌افزار فروشگاهی کیان امکان اتصال به سامانه مودیان مالیاتی به هر دو روش اتصال مستقیم یا اتصال از طریق شرکت معتمد مالیاتی وجود دارد. جهت توضیحات بیشتر و آشنایی با روش‌ها می‌توانید به طور مستقیم از طریق شماره تماس 02187700165 داخلی 2 با کارشناسان ما در ارتباط باشید یا درخواست خود را با تکمیل فرم “درخواست سامانه مودیان” اعلام نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.