پرداخت با اسکن کف دست

پرداخت با اسکن کف دست

آمازون ‌وان چطور کار می‌کند؟

آمازون‌وان سرویس سریع، ساده و بدون تماس آمازون برای برخی فعالیت‌های خرید روزمره مانند پرداخت در فروشگاه‌ها یا کشیدن کارت و حتی نشان دادن بلیت برای ورود به استادیوم یا تئاتر است.

آمازون می‌گوید: این سرویس بسیار سریع و ساده کار می‌کند. کاربر دست خود را روی اسکنر قرار می‌دهد و به سرعت کف دست او اسکن می‌شود.

اسکنرهای آمازون‌وان هم اکنون در مقابل دو فروشگاه آمازون گو در سیاتل آمریکا قرار داده شده‌اند و به گفته این شرکت تنها در کمتر از یک دقیقه فرد می‌تواند احراز هویت شود.

آمازون معتقد است که کف دست هر شخص از ویژگی‌های مشخص و متمایزی نسبت به دیگر افراد برخوردار است و حتی دو نفر را در جهان نمی‌توان یافت که کف دست یکسانی داشته باشند. به همین جهت آمازون‌وان می‌تواند در بخش‌های مختلفی به کار گرفته شود. به خصوص یکی از بخش‌هایی که آمازون‌وان می‌تواند به سرعت آن را از دور خارج کند سیستم پرداخت با کارت است. با این‌حال آمازون برای بار نخست اسکن دست افراد در سیستم خود از کاربران می‌خواهد که کارت اعتباری خود را وارد دستگاه کنند. کاربران می‌توانند هر دو کف دست یا یک کف دست را انتخاب کنند و از آن برای ورود بهره بگیرند.

یک ویژگی مهم این تکنولوژی اسکن کف دست بدون نیاز به لمس اسکنر است. حتی در اسکنرهای اثر انگشت حرفه‌ای موجود کاربر باید انگشت خود را به اسکنر بچسباند اما در این اسکنر که احتمالا محدودیت‌های کرونا هم در توسعه آن تاثیر گذاشته نیازی به لمس اسکنر نیست.

آمازون بزرگ‌ترین خرده‌فروش آنلاین آمریکاست ولی سال‌هاست تلاش دارد که تجربه خرید حضوری را هم متحول کند. به همین دلیل ایجاد فروشگاه‌های آمازون‌گو به نوعی یک ساختارشکنی برای غول تجارت الکترونیکی به حساب می‌آمد که حالا به فضای فیزیکی گام برداشته است.

سیستم‌های تشخیص هویت بیومتریک امروزه مشغول توسعه در سراسر جهان هستند. آمازون اما می‌گوید: که کف دست را به چند دلیل انتخاب کرده است یکی از مهم‌ترین آنها این است که هویت فرد با نگاه کردن به تصویر کف دست وی مشخص نمی‌شود. نکته دیگر اینکه ورود به این سیستم نیاز به نگه داشتن کف دست روی یک دستگاه دارد که عملا یک حرکت عمدی محسوب می‌شود. نکته سوم آمازون برای انتخاب این سیستم بی‌نیاز بودن آن به لمس بوده است که متناسب با این دوران است.

حریم خصوصی مشتریان در استفاده از روش پرداخت با اسکن کف دست

با این تکنولوژی بحث حریم خصوصی کاربران و حفاظت از اطلاعات آنها اهمیتی دوچندان می‌یابد. آمازون می‌گوید: حفظ حریم خصوصی کاربران یک اولویت برای این شرکت است و هیچ نوع اطلاعاتی کف دست کاربران در سرورهای این شرکت ذخیره نمی‌شوند.

به گفته این شرکت تصاویر رمزنگاری شده کاربران پس از اسکن شدن به یک مکان ابری منتقل می‌شود که در آنها صحت‌سنجی می‌شوند. آمازون همچنین سیاست‌های امنیتی چندلایه‌ای را برای محافظت از اطلاعات و حریم خصوصی کاربران به کار گرفته است.

آمازون همچنین می‌گوید: کاربران می‌توانند درخواست حذف اطلاعات مربوط به سایت آمازون را از طریق خود دستگاه یا از طریق پرتال آنلاین مشتری در one.amazon.com انجام دهند. به این ترتیب به محض دریافت درخواست تمام اطلاعات مربوط به مشتریان حذف می‌شود.

به‌رغم اینکه آمازون در حال توسعه این تکنولوژی است همچنان به کاربران خود این امکان را می‌دهد از روش‌های دیگر احراز هویت و پرداخت برای خریدهای خود استفاده کنند. این شرکت به خوبی می‌داند جا افتادن یک تکنولوژی در جامعه نیاز به صبر زیادی دارد از این جهت عجله‌ای برای توسعه آن ندارد.

شیوه توسعه فروشگاه‌های پیشرفته آمازون‌گو در آمریکا نیز نشان‌دهنده همین رویکرد در سیاست‌گذاری تکنولوژیک این شرکت است.