استراتژی ساده 5 مرحله‌ای آمازون برای عبور از بحران کرونا

استراتژی 5 مرحله ای ساده آمازون برای عبور از بحران کرونا که نه تنها در این زمان بلکه در هر زمان دیگری نیز می‌تواند به کسب و کار شما کمک کند.

سوالی که این روزها هر مدیر کسب و کاری از خود می‌پرسد این است که چگونه می‌توانیم در جهان پساکرونا باقی بمانیم ؟

پاسخ این سوال استفاده از 5 گام ساده است که نه تنها در این زمان، بلکه در هرزمانی به کمک شما می‌آید و با استفاده از هوش عاطفی می‌توانید کاری کنید که احساسات مشتری برای شما کار کند نه شما برای آن‌ها.

استراتژی فروش آمازون در زمان بحران کرونا

پنج راهکار آمازون برای موفقیت کسب وکارها

1.به سوالی که پرسیده‌شده، پاسخ دهید

هر کسب وکار موفقی راه‌حلی را برای یک مشکل فراهم می‌کند. اما برخی از مشکلات پیچیده‌تر از بقیه هستند. در مواجهه با مشتری آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید ارائه محصول یا خدمتی نامرتبط است به خصوص در حال حاضر که نیاز به ایجاد اعتماد در مشتریان بیشتر از پیش است.

باید به دقت روی صحبت‌های مشتری تمرکز کنید و به آن‌ها گوش کنید و سپس کمک کنید. ممکن است لازم باشد بار دیگر سوال را با کلمات خود تکرار کنید تا مطمئن شوید منظور پرسش مشتری همین است یا خیر.

وقتی صحبت‌های مشتری را عمیقا درک کنید ممکن است از میان همان به ایده جدیدی برای کسب و کار خود نیز برسید.

2. تلاش‌های مشتری را کاهش دهید

بسیار مهم است که به احساسات مشتری توجه کنید و او را با برند خود درگیر کنید، این کار مستلزم پاسخگویی سریع و موثر به مشتریان است و در نهایت به ایجاد اعتماد و وفادارسازی مشتری منجر می‌شود.

این امر می‌تواند بدین معنی باشد که لازم است خدمات خود را گسترش دهید و خود را محدود نسازید. هر خدمتی که بتوانید به مشتری ارائه دهید و کار او را راحت‌تر کنید. باعث تشویق او شده و مجدد به سراغ کسب و کار شما خواهد آمد.

3. با هر مشتری همچون یک دوست برخورد کنید

به خاطر داشته باشید مردم با مردم تجارت می‌کنند.

متاسفانه در دوره‌ای پر از تنش و استرس به سرمی بریم که حتی بر رفتارمان با دوستان تاثیر می‌گذارد. به همین خاطر است که تلاشی بیشتر از حالت معمول لازم است تا در برخورد با مشتری، صبور باشیم و دوستانه رفتار کنیم.

اما همدردی، همدری را به دنبال دارد. اگر مدیران مجموعه با کارمندان دوستانه و مهربان برخورد کنند کارمندان نیز رفتار این چنینی در مقابل مشتریان خواهند داشت.

استراتژی فروش آمازون

یک نکته : در این زمان پاندمی و شیوع کرونا زمانی را بگذارید و حال مشتری را بپرسید و به دقت به او گوش دهید. همه افراد فامیل یا دوستی ندارند که بتوانند باهم صحبت کنند. درنتیجه شما یکی از نیازهای مشتری‌تان را برطرف کرده‌اید که ممکن است در جای دیگر به آن توجه نشود.

4. مشکلات سیستماتیک را بهبود بخشید

اگر مشکلی یافتید آن را درمقابل مشتری انکار نکنید. بار دیگر همدردی کلید اصلی است، مشکل را کوچک بیان نکنید. اما فراتر از واقع نیز قول ندهید.

اگر کسب و کار کوچکی دارید و شما رئیس آن هستید از این نترسید که نظر مشتری را جویا شوید. در حقیقت این امر ممکن است کاهش هزینه زیادی را برای شرکت شما در پی داشته باشد.

5. مشکل را برطرف کنید

ممکن است مراحل 1 تا 4 را به خوبی انجام داده‌باشید اما اگر نتوانید مشکل مشتری را برطرف کنید، شکست خواهید خورد.

بنابراین تمامی منابعی را که دردست دارید برای بهبود اوضاع مشتری به کارببرید. اگر شما رئیس هستید، به اعضای تیم خود اجازه دهید به جای قوانین، بر روی اصولی تمرکز کنند. اصولی که همه در جهت حفظ شادی مشتری است.

در نهایت در مواجهه با بیماری همه‌گیر کنونی به یاد داشته باشید دنیای تجارت با آنچه که به طور معمول بود، بسیار فاصله دارد. پس از شکستن قوانین و استثنا قائل‌شدن نترسید، مطمئن باشید زمانی که اوضاع بهتر شد مشتری تلاش‌های شما در این زمان را به خاطر خواهد داشت.

اصطلاح “ARTES” چیست و به چه معناست؟

 استراتژی 5 مرحله‌ای آمازون، در اصطلاح “ARTES” نام دارد که از کنار هم قراردادن حروف اول هر مرحله شکل گرفته‌است.

  1. Answer the question asked
  2. Reduce customer effort.
  3. Treat every customer as a friend.
  4. Escalate systemic problems.
  5. Solve the problem