پروموشن در هایپرمارکت‌های ایرانی

پروموشن یکی از آمیخته‌های بازاریابی است که برای افزایش تعامل میان فروشنده و مشتری و ترغیب او برای خرید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کارگیری پروموشن کمک می‌کند تا کسب و کارها مخاطبان خود را نسبت به یک محصول، خدمت یا کسب و کار آگاه کرده و تصویر برند خود را در ذهن مخاطبان خود ارتقا دهند. این روش با ایجاد اشتیاق در ذهن مخاطب، وفاداری او را افزایش می‌دهد و در نهایت منجر به بالا رفتن آمار خرید می‌شود. به همین جهت در این مطلب به بررسی برخی پروموشن‌های هایپرمارکت‌های ایرانی پرداخته‌ایم. پیش‌تر نیز پروموشن‌های جالب و موفق فروشگاه زنجیره‌ای هایپرفامیلی را مورد بررسی قرار دادیم که مطالعه آن را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پروموشن چیست؟

پروموشن یکی از چهار عامل تشکیل دهنده بازاریابی است که در کنار سه عامل محصول، قیمت و کانال توزیعی قرار می‌گیرد. اهمیت این عامل از این جهت است که، روش‌هایی مانند ارائه تخفیف، برگزاری جشنواره‌های فروش، ارسال رایگان یا ارائه هدیه که تعامل با مخاطب را افزایش می‌دهند، به افزایش فروش منتهی خواهند شد. برای نتیجه‌گیری بهتر از پروموشن‌ها، لازم است بتوانیم اهداف بازارایابی را شناسایی کنیم. در رابطه با این اهداف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • معرفی محصول یا خدمات تازه
  • معرفی و توسعه تصویر برند
  • آگاه کردن مشتریان
  • نمایش مزیت رقابتی
  • تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان واقعی

در ادامه نمونه‌های موفقی از پروموشن در هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای را عنوان می‌کنیم.

پروموشن‌های فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش

فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش در اغلب جشنواره‌های تخفیفی خود، اعطای امتیاز در ازای خرید کالا از برند خاص را برگزیده است که با هم برخی از نمونه‌های اجرا شده را می‌بینیم.

• جشنواره بزرگ رعنا: پروموشن رعنا که در شهریور و مهر 1402 برگزار شد، بدین شکل بود که مشتریان با خرید هر 100 هزارتومان از محصولات رعنا، یک امتیاز برای شرکت در قرعه‌کشی دریافت می‌کردند. جوایز این پروموشن شامل 6 جایزه 50 میلیون تومانی، 10 سکه بهار آزادی و 100 عدد کارت هدیه 5 میلیون تومانی می‌شد.

• جشنواره استقبال پاییز اکتیو: این پروموشن که در شهریور و مهر سال 1402 برگزار شده است، بدین شکل بود که مشتریان به ازای خرید 200 هزار تومان از محصولات برندهای اکتیو، اکتیدنت و حیات، 1 شانس برای شرکت در قرعه‌کشی و به ازای خرید بیش از 300 هزار تومان 3 شانس برای شرکت در قرعه‌کشی دریافت خواهند کرد. جوایز این پروموشن شامل چهار عدد ماشین لباسشویی، سه عدد جارو رباتیک، ده عدد اسپرسو ساز، بیست عدد جارو شارژی، بیست و پنج عدد اتو بخار و پنجاه عدد مسواک برقی می‌شود.

• جشنواره فصل برداشت جایزه: این پروموشن که در تیر، مرداد و شهریور سال 1402 برگزار شد، بدین شکل بود که به ازای هر 200 هزار تومان خرید از محصولات برنج فامیلا، برنج آذوقه، برنج ساحل کنار، 1 شانس برای شرکت در قرعه کشی در نظر گرفته می‌شد. جوایز این قرعه‌کشی شامل 5 دستگاه موتوسیکلت، 15 دستگاه گوشی سامسونگ A33 و 300 عدد کارت هدیه 10 میلیون ریالی بود.

• جشنواره مربای میکس‌لند: در این جشنواره مشتریان با خرید هر یک از محصولات میکس‌لند از شعبات افق کوروش در سراسر ایران، یک شانس برای شرکت در قرعه‌کشی جایزه 500 میلیون ریالی افق کورش دریافت می‌کردند. این پروموشن در خرداد سال 1402 اجرا شد. در نهایت به قید قرعه 5 جایزه 50 میلیون تومانی به پنج نفر داده شد.

• جشنواره نادی: این پروموشن که در تیرماه 1402 برگزار شد، به این شکل بود که مشتریان افق کوروش با خرید هر یک از محصولات نادی یک امتیاز جهت شرکت در قرعه‌کشی مربوط به آن دریافت می‌کردند. جوایز این جشنواره شامل یک دستگاه پلی استیشن 5، 20 دستگاه گوشی هوشمند سامسونگ،20 عدد ساعت هوشمند گلکسی واچ 5 بود.

• جشنواره یونیلیور لذت تابستان: این پروموشن که در تیر و مرداد سال 1402 برگزار شد، به این شکل بود که مشتریان با هر 200 هزار تومان خرید از محصولات یونیلیور یک امتیاز برای شرکت در قرعه‌کشی آن دریافت می‌کردند. جوایز این قرعه‌کشی شامل 10 دستگاه playStation5، پانزده دستگاه تلویزیون ال ای دی هوشمند جی‌پلاس سایز 43 اینچ، 15 عدد گوشی سامسونگ M33، 15 دستگاه ماکروویو جی پلاس، 15 عدد جاروبرقی پارس خزر، 20 عدد ساعت هوشمند شیائومی، 20 دستگاه سرخ کن بدون روغن سیلور کرست، 20 دستگاه خردکن سیلور کرست بود.

امتیازدهی و پروموشن فروشگاه زنجیره ای افق کوروش

پروموشن‌های هایپرمی

هایپرمارکت زنجیره‌ای هایپرمی در اغلب جشنواره‌های تخفیفی خود، روش امتیازدهی به میزان مبلغ سبد خرید و تبدیل آن به تعداد شانس شرکت در قرعه‌کشی را پیاده‌سازی کرده که با هم برخی از نمونه‌های اجرا شده را بررسی می‌کنیم:

جشنواره تابستانی خورشید هایپرمی: این پروموشن که از 10 مرداد تا 10 خرداد 1402 ادامه داشت، به این شکل بود که با هر ۱ میلیون تومان خرید از هایپرمی، یک امتیاز قرعه‌کشی خودرو دایون +Y5 و با هر ۳۰۰ هزارتومان خرید از کالاهای منتخب، یک امتیاز قرعه‌کشی جوایز جشنواره به مشتریان داده می‌شد. جوایز جشنواره شامل یک دستگاه خودرو دایون +Y5، 30 سفر به اسپانیا، ۳۰ دستگاه موبایل سامسونگ، ۳۰ تبلت سامسونگ، ۳۰ سرخ کن بدون روغن و ۳۰ اسپیکر پرتابل بود.

جشنواره عطر پاییز: پروموشن عطر پاییز هایپرمارکت هایپرمی که از 25 مرداد تا 25 مهر 1402 برگزار شد، با هر یک میلیون تومان خرید از کالاهای منتخب یک شانس شرکت در قرعه‌کشی داده می‌شد. شعار این پروموشن (هایپرمی با آفرود به استقبال پاییز می‌رود) بود؛ چرا که جایزه آن یک خودروی دایون آفرود در نظر گرفته شده بود. همچنین با هر 300 هزار تومان خرید از کالاهای منتخب جشنواره عطر پاییز، یک امتیاز برای شرکت در قرعه‌کشی به مشتری تعلق می‌گرفت که جوایز آن شامل ۳۰ سفر دبی، ۳۰ لپ‌تاپ، ۳۰ جارو شارژی رباتیک و ۳۰ اسپرسوساز بود.

• جشنواره 1402 هایپرمی: پروموشن 1402 هایپرمی از 15 بهمن 1401 تا پنج اردیبهشت 1402 برگزار شد. جوایز این جشنواره که به مناسبت سال نو برگزار شد، به این صورت بود که با هر 300 هزارتومان خرید توسط مشتریان، یک شانس شرکت در قرعه‌کشی به آن‌ها تعلق می‌گرفت. جوایز این پروموشن شامل 1 دستگاه لاماری، 100 میلیون تومان جایزه نقدی، 150 دستگاه لواز خانگی (یخچال،ماشین لباسشویی،تلویزیون)، 250 کمک هزینه سفر کیش و 1000 کارت خرید 1 میلیون تومانی بود.

امتیازدهی و پروموشن در نرم‌افزار فروشگاه زنجیره ای هایپرمی

پروموشن در فروشگاه زنجیره‌ای جانبو

فروشگاه زنجیره‌ای همواره تخفیف جانبو در روش جذاب با اهدای کالای رایگان به جای امتیازدهی و قرعه‌کشی، مشتری را ترغیب به تکرار خرید از مجموعه شعب فروشگاهی خود می‌کند:

• پروموشن دوبار بخر هدیه ببر: در این پروموشن کد هدیه به همراه فاکتور مشتری چاپ و به وی ارائه می‌شد. مشتری می‌توانست در خرید بعدی خود تا مدت زمان مشخص شده با همراه داشتن رسید هدیه و خریدی حداقل به مبلغ 200 هزار تومان، هدیه خود را دریافت کند. این روش مشتری را ترغیب می‌کرد تا مجدد برای خرید خود یکی از شعب فروشگاه زنجیره‌ای جانبو را انتخاب کند.

امتیازدهی و پروموشن در نرم افزار فروشگاهی جانبو

اهمیت بررسی پروموشن‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای

امروزه تنها ارائه خدمات یا محصول کافی نیست چرا که باید بتوان در میان تعداد قابل توجهی از رقبا، جایگاه قابل قبولی به دست آورد و آن را تثبیت کرد. واضح است که حضور در این میدان رقابت بدون آشنایی و شناخت تکنیک‌های موثر مربوط به مارکتینگ و برندینگ، که یکی از مهم‌ترین‌های این تکنیک‌ها پروموشن است، منجر می‌شود مجموعه‌های فروشگاهی سهم کمتری از بازار را از آن خود کنند. از همین رو بررسی و شناخت پروموشن‌های هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای ایرانی می‌تواند مفید باشد و شاید با الگوبرداری از آن‌ها بتوان با ایجاد پروموشن‌های خلاقانه و جذاب‌تر، مشتریان را به سمت برند خود روانه کرد و تعامل بهتری با آنان برقرار نمود.

پروموشن، تخفیف و امتیازدهی از راهکارهای موثر در وفادارسازی مشتریان و ترغیب آن‌ها به خرید بیشتر است. در نرم‌افزار فروشگاهی کیان امکان اجرای سناریوهای مختلف پروموشن و امتیازدهی وجود دارد تا بتوانید به بهترین شکل مشتریان را وفادار برند خود سازید و تجربه خرید خوبی را برای آنان ایجاد نمایید.