دنگلر چیست و چه کاربردی در فروشگاه دارد؟

در فروشگاه‌ها ابزارهای مختلفی برای بازاریابی محصولات، دادن اطلاعات محصول به مشتریان و جلب توجه آن‌ها به کار گرفته می‌شود. یکی از این ابزارهای پرکاربرد که احتمالا تا به حال به آن برخورد کرده‎‌اید دنگلر (Dangler) نام دارد. در ادامه به بررسی کارآیی دنگلر و انواع آن می پردازیم.

دنگلر چیست؟

همانطور که از لغت انگلیسی آن (Dangler) مشخص است، دنگلر نوعی آویز است که می‌توان آن را از محل یا شی‌ای آویخت. از لحاظ تجاری، دنگلرهای تبلیغاتی، جزئی از ابزارهای فروش هستند که معمولا از سقف یا قفسه‌های فروشگاه آویخته می‌شوند. دنگلرها معمولا از جنس مقوا ،کارتن لمینتی ،طلق یا کارتن پلاست هستند.

اهداف دنگلرها

دنگلرها، آیتم های پروموشنی و بازاریابی هستند که برای تبلیغات، تخفیفات و آفرهای محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال ممکن است درفروشگاه، دنگلری آویزان باشد که بر روی آن عبارت “20% تخفیف” زده شده باشد، دنگلرها با این هدف زده می‌شوند که فرد با دیدن آن‌ها به اقدامی مثل خرید، تشویق و ترغیب شود.

کاربرد دنگلر در فروشگاه و هایپرمارکت

دنگلرها کجا به‌کار برده می‌شوند؟

در صنعت خرده‌فروشی از دنگلرها بسیار استفاده می‌شود اما می‌توانند در مکان‌های دیگر نیز موثر و کاربردی باشند. در فروشگاه پوشاک و بوتیک، پت شاپ، فروشگاه‌های مواد‌غذایی، لوازم‌خانگی و … نیز می‌توان از دنگلرها استفاده نمود. فضاهای بزرگ و متوسط که مشتریان، محصولات را مشاهده می‌کنند، موثرترین فضا برای نصب دنگلرها هستند. البته از دنگلرها می‌توان در فضاهای بزرگ شرکتی جهت راهنمایی اتاق‌ها نیز استفاده نمود (مثلا اتاق جلسه یا سرویس بهداشتی کجا قرار دارد)؛ احتمالا در مال‌ها و مراکز خرید به دنگلرهایی برخورد کرده باشید که برای راهنمایی استفاده شده‌اند.

مزایای استفاده از دنگلر

دنگلرها یک ابزار بازاریابی هوشمندانه هستند اما در واقع هم به مشتریان و هم به فروشندگان کمک می‌کنند. به مشتریان کمک می‌کنند تا با یک نگاه به اطلاعاتی از قبیل آفرها و تخفیف‌ها برسند و به کسب‌وکارها نیز کمک می‌کنند محصولات بیشتری را به فروش برسانند. اجازه دهید با جزئیات بیشتر به مزایای دنگلرها بپردازیم:

مجذوب‌کننده هستند. دنگلرها همانند یک آلارم عمل می‌کنند. دنگلرها مشتریانی را که نمی‌دانند به دنبال چه هستند و در فروشگاه به کدام سمت باید بروند، به سمت خود هدایت می‌کنند. مشتریان احتمالا در فروشگاه در حال جستجو هستند و نمی‌دانند به کجا باید بروند اما با دیدن یک دنگلر تبلیغاتی بزرگ، فورا توجه‌شان جلب شده و به آن سمت می‌روند.

فضا رابه حداکثر می‌رسانند. یکی دیگر از مزایای دنگلرها این است که فضای فروشگاه شما را به واقع به حداکثر می‌رسانند. می‌توانید دنگلرها را در فضایی آویزان کنید که پیش از این اصلا مورد استفاده قرار‌گرفته نمی‌شد، درنتیجه هیچ فضایی را قربانی نمی‌کنید. به طور واضح در فضاهایی که قابل دسترس نیستند کالایی را قرار نمی‌دهید اما این فضاها برای آویزان کردن دنگلرها بسیار مناسب هستند چراکه در چنین فضاهایی دنگلرها برای تمامی افراد قابل مشاهده می‌باشند.

اقتصادی هستند. استفاده از دنگلرها راهی است برای رسیدن به سود زیاد با هزینه کم. برخلاف سفارش مجدد کارت‌های ویزیت که مدام باید انجام شود، نیازی نیست دنگلرها را به طور مکرر سفارش دهید. برای آن نیاز نیست فضایی مانند بیلبورد را اجاره کنید. تنها لازم است یکبار آن‌ها را خریداری کرده و در کل ایونت از آن‌ها استفاده کنید حتی می‌توانید مجدد نیز از آن‌ها بهره ببرید.

دنگلر چیست

نکاتی در طراحی دنگلرها

دنگلرها طراحی چندان پیچیده‌ای ندارند اما لازم است در طراحی آن‌ها به برخی نکات توجه شود.

مطمئن شوید فونت‌ها به اندازه کافی بزرگ باشند، لازم است متن‌ها بزرگ و خوانا باشند. باید از رنگ‌های جذاب در طراحی استفاده کرد؛ متن مشکی یک‌دست در زمینه سفیدرنگ کمی خسته‌کننده به نظر می‌رسد. متن‌هایی با رنگ تیره در زمینه هایی با رنگ روشن، موارد بسیار خوبی هستند.از رنگ‌هایی که چندان خوانا نیستند، استفاده نکنید چرا که می‌خواهید دنگلر جذاب باشد و سریعا توجه بیننده را به خود جلب نماید. به جهت برندینگ نیز لازم است لوگو خود را در بخشی از دنگلر قرار دهید.