تاریخچه فروشگاه زنجیره‌ای آلدی 

آلدی یا ALDI( مخفف Albercht Discount) بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای خرده‌فروشی همراه با تخفیف در آلمان است و طبق آخرین آمار در جایگاه نهم میان برترین فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای در جهان قرار دارد. قصد داریم با بررسی تاریخچه فروشگاه زنجیره‌ای آلدی بیشتر با این فروشگاه ،فرآیند فروش و نحوه عملکرد آن آشنا شویم.

آلدی؛ زنجیره‌ای‌ترین سوپرمارکت دنیا

آلدی، شرکت آلمانی مالک بزرگ‌ترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای در اروپا است که به دو بخش بزرگ آلدی جنوبی و آلدی شمالی تقسیم می‌شود و بر حسب نام، نیمه شمالی و جنوبی کشور آلمان را پوشش می‌دهند. موسس این شرکت کارل آلبرشت (دهمین فرد ثروتمند جهان) است، که با کمک برادر کوچک‌ترش تئو آلبرشت، این شرکت را در سال ۱۹۱۳ تاسیس کرد. این شرکت، هم‌اکنون بیش از ۸۲۰۰ شعبه در کشورهای مختلف جهان دارد. مهم‌ترین رقیب شرکت آلدی، فروشگاه زنجیره‌ای لیدل است. این فروشگاه زنجیره‌ای به خوبی توانست رکود اقتصادی اخیر دنیا را پشت سر بگذارد.

ایده فروشگاهی برمبنای تخفیف

پدر کارل و تئو آلبرشت ابتدا به‌عنوان یک کارگر معدن و سپس به‌عنوان دستیار نانوایی مشغول کار شد. مادرشان صاحب یک خواربارفروشی کوچک، در محله کارگران «شانه بِک» بود. تئو نزد مادرش به شاگردی پرداخت، درحالی که کارل در یک مغازه پخت غذاهای آماده مشغول به کار شد. کارل همچنین طی جنگ جهانی دوم در ارتش آلمان مشغول خدمت شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال 1946، این دو برادر کسب و کار مادرشان را به دست گرفتند. این دو برادر ایده‌ای داشتند که در آن زمان بسیار جدید بود. آنها حداکثر میزانی را که به‌طور قانونی می‌توانستند از قیمت کالا قبل از فروش کم کنند (یعنی 3 درصد) به‌عنوان تخفیف در نظر می‌گرفتند.

این در حالی بود که پیشگامان بازار آن دوره که اغلب نیز با هم همکاری داشتند، مشتریان را برای دریافت تخفیف ملزم به جمع‌آوری برچسب‌های تخفیف می‌کردند تا پس از جمع‌آوری و ارسال آنها بتوانند مقداری از پول‌شان را پس بگیرند. برادران آلبرشت همچنین کالاهایی را که خوب به فروش نمی‌رفتند از لیست فروشگاه‌شان حذف می‌کردند. به علاوه آنها با عدم انجام تبلیغات و تا جای ممکن کوچک نگه داشتن اندازه فروشگاه‌های‌شان، هزینه‌ها را کاهش می‌دادند.

هدف اصلی آلدی

شعار اصلی فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی عرضه محصولات با کیفیت با پایین‌ترین قیمت ممکن به مشتریان است. موسسین آلدی برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها، استراتژی‌های مختلفی را به کار گرفته‌اند. از جمله استراتژی‌ها می‌توان به کم کردن تنوع محصولات، حذف محصولاتی که فروش کمتری دارند، فروش برندهایی که محبوبیت بیشتری دارند، عدم استفاده از برندهای گران قیمت، عرضه هفتگی کالاهایی با تخفیف ویژه‌تر و همچنین استفاده از دکوراسیون و چیدمان بسیار ساده، اشاره کرد. دیدگاه بنیان‌گذاران فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی بر این است که برای ارائه محصولات با قیمت پایین لازم است هزینه‌های سازمانی را نیز پایین نگه داشت.

تاریخچه فروشگاه زنجیره‌ای آلدی

تقسیم شرکت به دو بخش شمالی و جنوبی

زمانی که دو برادر در سال 1960 شرکت را به دو بخش تقسیم کردند، همه فکر می‌کردند که آنها ورشکست خواهند شد، در حالی‌که در همان زمان آنها مالک 300 فروشگاه و درآمد سالانه 90 میلیون (به پول رایج آلمان در آن زمان) بودند. کارهای فروشگاه آلدی بین دو برادر تقسیم شد، به این شکل که کارل کنترل بخش سودآورتر آلدی «سود» (جنوب) و برادرش تئو کنترل آلدی «نورد» (شمال) را به عهده گرفتند. گروه آلدی شمال در حال حاضر شامل 35 شعبه مستقل منطقه‌ای با حدود 2500 فروشگاه و گروه آلدی جنوب شامل 31 کمپانی با 1600 فروشگاه هستند. آلدی شمال مختص بازارهایی چون بازار بلژیک، هلند، لوکزامبورگ، فرانسه، اسپانیا، پرتغال و دانمارک است. آلدی جنوب هم بازار‌های ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بریتانیا، ایرلند، سوییس، اسلوونی و غیره را پوشش می‌دهد.

آفرهای خاص به مشتریان و تخفیف‌های ویژه

علاوه بر محصولات متداول، آلدی هر هفته پیشنهادهای خاصی هم برای مشتریانش دارد. این پیشنهادها شامل محصولات گران‌تر از قبیل ابزارها، لوازم الکترونیک، کامپیوتر و… است. آیتم‌های تخفیف آن هم شامل پوشاک، اسباب بازی، گل و کادو است. آلدی عمدتا برندهایی را که برای بیشتر مردم محبوب است، در سبد آنها قرار می‌دهد.

چیدمان در فروشگاه زنجیره ای آلدی

بسط فروشگاه‌ها در سراسر دنیا

در اکتبر 2013 این فروشگاه سه هزارمین فروشگاهش را در بریتانیا افتتاح کرد. از اولین فروشگاه آلدی در بیرمنگام در سال 1990، این شرکت رشد زیادی در بریتانیا داشته است. درحالی‌که قبلا این شرکت نقش کمرنگی در این ناحیه ایفا می‌کرد و سهم فروشگاه‌هایش کمتر از 3.6 درصد بود. همچنین میزان رشد این فروشگاهها در قاره استرالیا نیز چشمگیر بود. در همان سال این شرکت پذیرفت که در لازانیاهای منجمد و محصولات اسپاگتی‌اش 30درصد گوشت اسب استفاده شده است. که این برخلاف ادعای آنها در تبلیغات به استفاده از گوشت گاو در این محصولات بود و بدین ترتیب قرارداد و ارتباطش را با شرکت تامین‌کننده این محصول خاتمه داد.

این فروشگاه در حال حاضر نزدیک به ده‌هزار شعبه در سراسر جهان دارد. میزان فروش سالانه آن حدود پنجاه میلیارد یورو برآورد شده است.با وجود موفقیت‌هایی که فروشگاه‌های آلدی بدست آوده‌اند اما مدیران شرکت همواره درحال بررسی خطاها هستند (خطاهایی مثل انتخاب اشتباه موقعیت مکانی فروشگاه یا عدم مطابقت برخی اجناس با سلیقه مردمان ایالات متحده) و برای برطرف‌سازی خطاها تلاش می‌کنند.

نکته جالب دیگر در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی این است که شعب این فروشگاه در سوئیس، اولین فروشگاه‌های بودند که از سیستم اپل پی یا پرداخت از طریق تلفن همراه استفاده کردند.