تاریخچه فروشگاه زنجیره‌ای کروگر

شرکت کروگر،‌ بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای خواربار

شرکت کروگر،‌ بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای در زمینه خواربار و دومین فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ برحسب حجم فروش در‌ایالات متحده و پس از والمارت دومین فروشگاه زنجیره‌ای عمده در‌این کشور است.

اسم این شرکت در کنار والمارت و کارفور در فهرست برترین خرده‌فروشان و فروشگاه‌های زنجیره‌ای جهان قرار دارد.
کروگر شامل انواع مختلفی از فروشگاه‌ها چون سوپرمارکت،‌هایپرمارکت، مراکز خرید، خواربار فروشی‌ و جواهرفروشی می‌شود. کمی بیشتر با شرکت کروگر و تاریخچه فعالیت آن آشنا شویم.

فرِش مارکت فروشگاه زنجیره ای کروگر

کروگر از کجا آغاز شد

شرکت کروگر در سال 1883 توسط برنارد کروگر در سینسیناتی، اوهایو، تاسیس شد. کروگر در واقع در ابتدا «فروشگاه بزرگ چای غرب»( یکی از نخستین فروشگاه‌های زنجیره‌ای در‌ایالات متحده) را تاسیس کرد. برنارد کروگر در سن 13 سالگی، زمانی که پدرش کسب و کار خشکبار خود را از دست داد، مجبور شد تحصیل در مدرسه را رها کرده و با کار کردن کمک خرج خانواده باشد. او در سن 16 سالگی به شکل خانه به خانه به فروش چای و قهوه می‌پرداخت و تا سن 20 سالگی توانست یک خواربار فروشی در سینسیناتی باز کند. وی سپس به عنوان مدیر شرکت چای امپریال استخدام شد. کروگر در سن 24 سالگی «فروشگاه بزرگ چای غرب» را تاسیس کرد. شعار کروگر همواره ‌این بود: «خاص باشید. هیچ‌وقت نمی‌توانید چیزی را بفروشید که خودتان نمی‌خواهید».
کروگر توانست تا سال 1885 تعداد شعب خود را به چهار فروشگاه برساند و نام فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود را به «شرکت نانوایی و خواربار فروشی کروگر» تغییر داد. کروگر که تا سال 1902 توانسته بود در حدود 40 فروشگاه و کارگاه تاسیس کند، شرکت خود را با همین نام به ثبت رسمی ‌رساند. کروگر بر کیفیت و خدمات تاکید زیادی می‌کرد و بخشی از موفقیت خود را با حذف واسطه‌ها بین فروشگاه و مشتری بدست آورد. برای مثال در سال 1901، کروگر اولین شرکتی بود که نان تولیدی خود را می‌فروخت. همچنین در سال 1904 شرکت بازار گوشت ناگل و شرکت بسته‌بندی ‌هاوس را خرید و به‌این شکل اولین فروشگاه خوارباری بود که در آن دپارتمان گوشت وجود داشت. البته‌ انجام ‌این نوآوری‌های مهم آسان هم نبود، مدیریت افراد مختلفی که در دپارتمان‌های مختلف فروشگاه کار می‌کردند خصوصا قصاب‌ها،‌ کار بسیار دشواری بود. به هر حال برنارد کروگر از همان آغاز به تولید و خرده فروشی علاقه داشت.
کروگر علی‌رغم دیگر شرکت‌ها با خرید کامیون‌های حمل، ناوگان حمل و نقل خود را راه‌اندازی کرد تا شرکت را به‌ایالات دیگر نیز گسترش دهد و با افتتاح شعبی در دیگر ایالت‌ها ، شمار فروشگاه‌های خود را به عدد 550 رساند.

فروش اینترنتی فروشگاه زنجیره ای کروگر

راهکارهای جدید کروگر

در سال 1930 کروگر با تغییرات مدیریتی شروع به افتتاح شعب جدید کرد و در عین حال فروشگاه‌هایی که سودآور نبودند را تعطیل نمود و با اتخاذ راهکارهایی جدید، به تشویق مشتریان برای خرید بیشتر پرداخت. در دهه 1930 کروگر پیشتاز سوپرمارکت‌هایی بود که پارکینگ اتومبیل داشتند.

با تاسیس بنیادغذایی کروگر، به اولین شرکتی نیز تبدیل شد که نظارت بر کیفیت مواد غذایی به طور علمی‌ آزمایشاتی انجام می‌داد. آن‌ها در بخش خواربار و نانوایی به جای پیدا کردن کانال‌های توزیع و فروش محصولات، شروع به فرستادن مسوولان خرید خود به مزارع کشاورزی کردند تا بتوانند بر کیفیت مواد اولیه نظارت داشته باشند. ‌این شرکت همچنین به 750 فرد خانه دار مسئولیت آزمودن نمونه‌های غذایی در خانه‌هایشان را داده بود.

شکل‌گیری کروگر امروزی و معرفی برند به بازار

در اواخر دهه 1940 و پس از جنگ‌جهانی دوم نام شرکت به طور خلاصه تنها به «کروگر» تغییر پیدا کرد. در همین دوران اولین کارخانه فرآوری تخم مرغ شرکت نیز راه‌اندازی شد و تمام محصولات بدون برندی که در ‌این فروشگاه تا به‌حال به فروش می‌رسیدند از این پس به نام برند کروگر درآمدند و لوگوی جدید آبی و سفید رنگ با نام جدید شرکت به بازار معرفی شد.
زنجیره کروگر همچنان به رشد خود ادامه داد و. بین سال‌های 1948 تا 1963 تعداد سوپر مارکت‌های شرکت تقریبا سه برابر شد. در سال 1960 کسب‌وکار داروخانه‌ها هم به فروشگاه‌ها اضافه شد و بدین شکل اولین سوپرایکس در سال 1961 در نزدیکی یکی از فروشگاه‌های کروگر در اوهایو افتتاح گشت . کروگر در سال 1962 وارد بخش فروشگاه‌های کالاهای تخفیف دار شد.

چیدمان فروشگاه زنجیره ای کروگر

دوره طلایی کروگر

رییس جدید کروگر در سال 1970 صدها سوپرمارکت کوچک شرکت را تعطیل و آن‌ها را به مراکز خرید بزرگ تبدیل کرد. همچنین در سال 1972 کروگر با همکاری RCA اولین فروشگاهی تبدیل شد که از اسکنرهای الکترونیک برای محاسبه قیمت محصولات استفاده می‌کرد.
دهه 1980 دوره‌ای طلایی برای گسترش کروگر بود.‌ در این دوره با خرید شرکت‌های دیگری چون کویک، سوپرمارکت M&M، شرکت فرد میر، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ دیلون و …، کروگر رشد خود را چندین برابر نمود. کروگر همچنین از سال 1998 ساخت در پارکینگ فروشگاه‌های خود را نیز آغاز نمود