معرفی 6 هایپرمارکت زنجیره‌ای موفق ترکیه

فروشگاه‌های زنجیره‌ای ترکیه همانند سایر کشورهای جهان روز به روز در حال گسترش هستند. این اتفاق در تمام دنیا، حتی در ترکیه که وجود سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها بخشی از بافت شهری به حساب می‌آیند، در حال رخ دادن است. تمامی تغییرات پیش آمده به این خاطر است که امروزه،سوپرمارکت‌ها و بقالی‌ها نمی‌تواند تمامی نیازهای مردم را مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای برطرف کنند. در این مطلب قصد داریم، موفق‌ترین هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. در مطالب پیشین سایت نیز به بررسی هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای ایران و همینطور شکل‌گیری اولین فروشگاه زنجیره‌ای تاریخ پرداخته‌ایم که دعوت می‌کنیم آن‌ها را نیز مطالعه کنید.

چرا فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ترکیه مورد استقبال قرار گرفتند؟

در ترکیه نیز، مانند همه کشورهای جهان، وجود فروشگاه‌های زنجیره‌ای موجب شده است تا سوپرمارکت‌ها و بقالی‌های کوچک از بین بروند. اما دلیل این اتفاق درواقع استقبال مردم از فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. مردم ترکیه به چند دلیل ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرید کنند که این دلایل عبارتند از:

 • بازگشت کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای اصولی مشخص دارند و راحت‌تر انجام می‌شود.
 • تعداد بالای فروشگاه‌های زنجیره‌ای به اقتصاد کشور و جامعه کمک می‌کند و به جوانان نیز این امکان را می‌دهد بدون سرمایه اولیه شغل داشته باشند.
 • در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به بهداشت اهمیت بیشتری داده می‌شود.
 • تنوع کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیشتر است و مشتری قدرت انتخاب بیشتری برای تهیه نیازهای خود دارد.
 • مشتریان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از تخفیف‌های بیشتری نسبت به سوپرمارکت‌ها برخوردار می‌شوند.
 • در هایپرمارکت‌ها، دسترسی کودکان به نوشیدنی‌های الکلی و سیگار به سادگی دسترسی آن‌ها در مارکت‌های محلی نیست.

میگروس، قدیمی‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای ترکیه

نرم‌افزار فروشگاه زنجیره‌ای میگروس

دسته‌بندی شعب فروشگاهی میگروس

فروشگاه‌های میگروس به چند دسته تقسیم می‌شوند. به طور مثال میگروس جت، فروشگاه میگروسی است که از سایر میگروس‌ها کوچک‌تر بوده و تنوع کالایی کم‌تری دارد و تنها کالاهای ضروری را می‌توان در آن‌ پیدا کرد. بقیه فروشگاه‌ها براساس اندازه‌شان با حروف m دسته‌بندی می‌شوند و بزرگ‌ترین آن‌ها m5 است که در آن از مواد خوراکی گرفته تا وسایل بزرگ منزل، ظروف و لباس عرضه می‌شود. میگروس محصولات لوکس و متنوع خود را نیز از طریق فروشگاه ماکروسنتر به فروش می‌رساند. تعداد این فروشگاه‌ها نسبت به میگروس محدودتر است و تنها برای خریدهای خاص توصیه می‌شود.

تقسیم‌بندی فروشگاهی فروشگاه زنجیره ای میگروس

شرایط تخفیف فروشگاه میگروس

فروشگاه میگروس کارت تخفیفی به نام مانی کارت دارد که مشتری با داشتن آن می‌تواند از تخفیف‌های بیشتری برخوردار شود. برای دریافت تخفیف میگروس کافیست که به فروشگاه میگروس مراجعه کرده، با پرداخت دو لیر آن را از صندوق‌دار دریافت کرده و از او خواسته شود کارت را فعال کند یا از طریق سایت Money.com.tr آن را فعال کرد. با فعال شدن کارت هم می‌توان از طریق کارت و هم از طریق شماره موبایل از تخفیفات ویژه میگروس بهره‌مند شد. این تخفیفات شامل کالاهایی می‌شود که قیمت آن‌ها با برچسب زرد مشخص شده است و وقتی برای خرید آن‌ها از کارت میگروس استفاده می‌شود قیمت تخفیف خورده روی فاکتور اعمال می‌شود. این کارت را می‌توان در ماکروسنتر نیز استفاده کرد.

شرایط ارسال خرید آنلاین میگروس

لازم است بدانید که در صورت خرید آنلاین تا 300 لیر، باید 6 لیر هزینه ارسال پرداخت کرد. در صورت خرید بیشتر از 300 لیر هزینه ارسال خرید آنلاین میگروس رایگان است.

فروشگاه زنجیره‌ای A101

نرم‌افزار فروشگاهی زنجیره‌ای A101

فروشگاه دیگری که در ترکیه محبوبیت زیادی دارد، فروشگاه زنجیره‌ای A101 است که در سال 2008 آغاز به فعالیت کرد. طبق ادعایی که خود سایت این فروشگاه کرده، بیشترین اشتغال‌زایی در ترکیه، به A101 اختصاص پیدا می‌کند. لازم به ذکر است بیشترین استخدام زنان و افراد معلول نیز به این شرکت نسبت داده شده است. تنوع محصولات این فروشگاه زنجیره‌ای به اندازه میگروس نیست اما قیمت‌های آن از میگروس کمتر است. A101 مانند میگروس فروشگاه‌های محلی کوچکی دارد که تنوع محصولات آن کمتر از فروشگاه‌های بزرگ آن است. امکان خرید آنلاین از طریق سایت A101 نیز وجود دارد که اتفاقا لازم به ذکر است، سایت این فروشگاه تنوع بیشتری نسبت به فروشگاه‌های فیزیکی آن دارد. می‌توان از خوراکی گرفته تا لباس و لوازم دکوراسیون منزل را از طریق سایت این فروشگاه تهیه کرد.

شرایط تخفیف فروشگاه A101

A101 در پیج اینستاگرام و سایت خود، تخفیف‌ها را برای مشتریان اعلام می‌کند. برخی از این تخفیف‌ها تنها یک روز اعتبار دارند. A101 از اپلیکیشن فروشگاهی نیز در تعامل با مشتریان استفاده می‌کند که می‌توان روز و زمان تحویل سفارش را مشخص و در زمان تعیین شده در محل تعیین شده، سفارش را دریافت نمود.

شرایط ارسال خرید آنلاین A101

در صورت خرید آنلاین تا 150 لیر، 7 لیر هزینه ارسال و برای خرید بیشتر از آن هزینه ارسال رایگان خواهد بود.

فروشگاه زنجیره‌ای کارفور (CARREFOURSA)

فروشگاه زنجیره‌ای کارفور، اولین فروشگاه زنجیره‌ای خرده فروشی اروپایی است که در سال 1991 به ترکیه راه پیدا کرد. شعار اصلی این فروشگاه “قیمت ارزان در کنار بهداشت بالا و سلامت مشتری” است. کارفور در ترکیه دارای شعب متعددی است و خرید اینترنتی نیز دارد. در این فروشگاه زنجیره‌ای از محصولات خوراکی گرفته تا وسایل دکوراسیون منزل را می‌توان تهیه کرد و حتی برندهایی از جمله هواوی، آدیداس، شیائومی، فیلیپس و … در هایپرمارکت کارفور به فروش می‌رسند.

شرایط تخفیف فروشگاه کارفور

کارفور کارتی دارد که می‌توان از صندوق‌دار فروشگاه دریافت کرد. این کارت در روزهای مختلف عملکرد متفاوتی دارد. برای مثال کارفور اعلام می‌کند در تاریخ مشخصی، مشتریان می‌توانند با خرید بالای هزار لیر، 100 امتیاز و با خرید بالای 500 تا 1000 لیر، پنجاه امتیاز دریافت کنند. ارزش هر امتیاز، یک لیر است و تا یک ماه اعتبار دارد. نکته جالب توجه این است که با امتیازهای دریافت شده، خرید نوشیدنی الکلی و سیگار ممنوع است.

شرایط ارسال خرید آنلاین کارفور

در فروشگاه کارفور برای خریدهای آنلاین زیر 60 لیر ارسال وجود ندارد. برای خریدهای آنلاین تا 175 لیر، هزینه ارسال 6 لیر است. برای خریدهای آنلاین 175 لیر تا 250 لیر هزینه ارسال 4 لیر و برای 250 لیر به بالا هزینه ارسال رایگان است.

فروشگاه زنجیره‌ای شوک (ŞOK)

نرم‌افزار هایپرمارکت زنجیره‌ای شوک

فروشگاه زنجیره‌ای شوک در سال 1995 در دل فروشگاه میگروس متولد شد و در سال 2011 جدا شد ولی همچنان شعار “فروش کالای ارزان” را به همراه خود دارد. اندازه فروشگاه و بالتبع تنوع محصولات آن در محله‌های مختلف متفاوت است اما همه آن‌ها معمولا دارای کالاهای تخفیف‌ خورده هستند. لازم به ذکر است فروش محصولات الکلی در فروشگاه شوک ممنوع است. رقیب اصلی این فروشگاه زنجیره‌ای ترکیه‌ای، فروشگاه زنجیره‌ای بیم است که در ادامه آن را نیز معرفی خواهیم کرد. این فروشگاه، فروش آنلاین نیز دارد.

شرایط ارسال خرید آنلاین شوک

حداقل خرید آنلاین شوک، 50 لیر و هزینه ارسال آن رایگان است.

فروشگاه زنجیره‌ای بیم (BIM)

نرم افزار هایپرمارکت زنجیره‌ای بیم ترکیه

فروشگاه زنجیره‌ای بیم در سال 1995 متولد شد. در حال حاضر بیم در ترکیه، مصر و مراکش نیز شعبه دارد و جز ارزان‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای به حساب می‌آید. در فروشگاه زنجیره‌ای بیم میوه و سبزیجات، محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات پروتئینی به فروش می‌رسد. در این فروشگاه تنوع محولات زیاد است اما تنوع برند آن نسبت به میگروس و کارفور کمتر است. برای خرید آنلاین از بیم می‌توان از طریق اپلیکیشن فروشگاهی آن اقدام کرد. در نرم‌افزار بیم امکان خرید لوازم خانگی مانند تلویزیون، میز تلویزیون و وسایل برقی آشپزخانه وجود دارد.

شرایط تخفیف فروشگاه بیم

این فروشگاه تخفیف‌های خود را از طریق سایت، پیج اینستاگرام و یا بروشورهایی که در فروشگاه حضوری ارائه می‌شود، به صورت هفتگی اعلام می‌کند. لازم به ذکر است که بیم هر هفته در روز جمعه، برخی از وسایل منزل را در تخفیف قرار می‌دهد که مشتریان از طریق نرم‌افزار می‌توانند آن‌ها را با تخفیف خریداری کنند.

شرایط ارسال خرید آنلاین بیم

در نرم‌افزار بیم کالاهای تندمصرف به فروش نمی‌رسند و هزینه ارسال محصولات قابل خرید در نرم‌افزار فروشگاهی ، به صورت رایگان است.

فروشگاه زنجیره‌ای مترو (METRO MARKET)

نرم افزار فروشگاه زنجیره‌ای مترو

فروشگاه مترو یک مارکت بین‌المللی به حساب می‌آید که اولین شعبه آن در سال 1964 در آلمان تاسیس شد. در حال حاضر این فروشگاه در 30 کشور دنیا شعبه دارد و در سال 1990 اولین شعبه آن به ترکیه راه پیدا کرد. فروشگاه زنجیره‌ای مترو تا جایی رو به جلو حرکت کرده است که اکنون در 21 شهر ترکیه، 37 شعبه دارد. شاید تعداد شعب این فروشگاه در مقایسه با سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای ترکیه کمتر باشد اما تنوع کالا در شعبات ان به قدری زیاد است که هر چیزی را که فکرش را بکنید، می‌توانید در مترو پیدا و خریداری کنید. لازم به ذکر است که اگر کسی به فکر خرید عمده باشد، فروشگاه زنجیره‌ای مترو انتخاب مناسبی است. حرکت خلاقانه‌ای در این فروشگاه به چشم می‌خورد که بسیار جالب است. قسمت یخچال این فروشگاه به شکلی طراحی شده است که مشتری کاپشنی را که خود فروشگاه در آن جا قرار داده می‌پوشد و وارد یخچال می‌شود و تازه‌ترین سبزیجات، لبنیات و … را انتخاب کرده و در سبد خرید خود قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که فروشگاه مترو فروش آنلاین ندارد و تنها در صورتی که کسی قصد خرید عمده داشته باشد، می‌تواند به صورت آنلاین خرید کند.

شرایط تخفیف فروشگاه مترو

کارت تخفیف این فروشگاه را می‌توان از صندوق‌داران شعب فروشگاهی دریافت کرد.

فروشگاه زنجیره‌ای تاحتاکاله (TAHTAKALE)

فروشگاه تاحتاکاله نسبت به سایر فروشگاه‌های نام برده شده تعداد شعب کمتری دارد اما کالاهایی که عرضه می‌کند، ارزان هستند. شعب این فروشگاه عموما در مناطق غیر لوکس دیده می‌شوند. تاحتاکاله مواد غذایی و بهداشتی برای مشتریان خود عرضه می‌کند و فروش آنلاین نیز دارد.

شرایط ارسال خرید آنلاین تاحتاکاله

در صورتی که مشتری از سایت تاحتاکاله خرید کند و زیر 150 لیر باشد، هزینه ارسال 5 لیر خواهد بود و اگر بیش از 150 لیر خرید انجام شود هزینه ارسال رایگان محاسبه خواهد شد.

آیا تخفیفات اعلام شده فروشگاه‌های زنجیره‌ای ترکیه واقعی است؟

نرم‌افزار فروشگاه تخفیفی

تخفیفات اعلام شده در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نام برده شده، در بیشتر مواقع، واقعی است. به طور مثال در ماه رمضان، پکیج‌های خاص رمضان به مشتریان ارائه می‌شود که در مقایسه با زمان‌های عادی، قیمت بسیار مناسب‌تری دارند. اگر شما بدون مانی کارت از فروشگاه میگروس خرید کنید، هزینه بیشتری را باید نسبت به کسی که مانی کارت دارد پرداخت کنید. تنها نکته لازم به ذکر این است که، اکثر تخفیف‌های این فروشگاه‌ها کوتاه مدت هستند و برای این که بتوان از آن‌ها استفاده کرد، لازم است پیج یا سایت آن‌ها را مدام چک کرد.

برگشت کالا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در ترکیه به چه صورت است؟

در صورت خرید حضوری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تا یک هفته فرصت دارید تا محصولی را که خریداری کرده‌اید بازگردانید؛ اما باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • همراه داشتن فاکتور خرید برای بازگرداندن کالا ضروری است.
 • بسته‌بندی محصول هم باید با خود محصول مرجوع شود.
 • اگر بسته‌بندی محصول باز شده باشد، تیم فروشگاهی باید محصول را مورد بررسی قرار داده و بعد به مشتری اطلاع بدهند.
 • بازی‌های کنسول، کارت هدیه، نرم افزارها، طلا، مجلات، مبلمان، تجهیزات تناسب اندام، محصولات مراقبت از نوزاد، لباس زیر، لباس شنا و هدفون را نمی‌توان پس داد.
 • امکان برگشت برای محصولات الکلی و سیگار تنها قبل از خارج شدن از فروشگاه وجود دارد.
 • برای برگشت کالاهایی که به صورت آنلاین خریداری شده‌اند باید از طریق سایت اقدام کرد. برای این کار باید دلیل آن را نوشت و به همراه کد مرجوعی که داده می‌شود، به نزدیک‌ترین کارگو مرتبط به فروشگاه مورد نظر مراجعه کرد.
نرم‌افزار فروشگاهی کیان به صورت تخصصی برای اجرا و مدیریت تمامی فرآیندهای هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای طراحی و در حال حاضر در بسیاری از هایپرمارکت‌های زنجیره‌ای موفق ایران چون دیلی‌مارکت، هایپرفامیلی، جانبو، مینومارت و … در حال بهره‌برداری است. پیشنهاد می‌کنیم با راهکار نرم‌افزاری هایپرمارکت کیان بیشتر آشنا شوید و در صورت تمایل کارشناسان فروش ما با افتخار آماده پاسخ‌گویی به سوالات شما هستند.