اولین فروشگاه زنجیره‌ای تاریخ

اولین فروشگاه زنجیره‌ای تاریخ که در رابطه با آن اطلاعاتی داریم، فروشگاهی آمریکایی است که در قرن 19 میلادی متولد شد. مفهوم فروشگاه‌ زنجیره‌ای همان طور که انتظار می‌رود به زمان دوری باز نمی‌گردد و تعریف ساده‌ای نیز دارد. فروشگاه‌‌هایی که در نقاط مختلفی از یک شهر یا یک کشور تحت عنوان یک برند فعالیت می‌کنند را فروشگاه زنجیره‌ای می‌گویند. اما دانستن داستان تولد اولین فروشگاه زنجیره‌ای، یعنی فروشگاه A & P می‌تواند جالب باشد.

تولد اولین فروشگاه زنجیره‌ای

اولین فروشگاه زنجیره‌ای در سال 1859 در کشور آمریکا افتتاح شد. The Great Atlantic & Pacific Tea company که به اختصار به آن A & P نیز می‌گویند، در ابتدا محصولات خود، از جمله چای، تنباکو و دارو را عرضه می‌کرد. در سال 1879 اولین فروشگاه عرضه اقلام متنوع در نیویورک شروع به فعالیت کرد و پس از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای با سرعت بسیار بالایی افزایش پیدا کردند؛ به طوری که توانستند تا سال 1929 نزدیک به 22 درصد از کل خرده‌فروشی آمریکا را به نام خود بزنند.

این رشد تا جایی رسید که موجب اعتراض فروشندگان مواد غذایی شد. برای رفع این مشکل، قانونی ایجاد شد تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای را محدود کنند؛ اما شرکت‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای توانستند حمایت دولت را جلب کنند. یکی از دلایلی که موجب شد تا بتوانند حمایت دولت را جلب کنند، تامین غذا در زمان جیره‌بندی در دوران جنگ بود که نقش بسیار پررنگی در ذهن مردم داشت و موجب شد دید آنان را نسبت به خود تغییر دهد.

اولین فروشگاه زنجیره ای تاریخ

استقبال از فروشگاه‌های زنجیره‌ای

دلایل زیادی باعث شد فروشگاه‌های زنجیره‌ای مورد استقبال مردم قرار بگیرند. مهم‌ترین آن‌ها قیمت نسبتا پایین محصولات در فروشگاه‎‌های زنجیره‌ای است. دلیل دیگر آن، امکانی است که به مشتری برای گردش در فروشگاه می‌دهد تا با توجه به بودجه خودش، خرید به صرفه‌تری داشته باشد. همچنین لازم است اشاره شود که در این فروشگاه‌ها تمایزی بین خریداران مختلف وجود ندارد و به همین دلیل مردم طبقات پایین جامعه، خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را انتخاب می‌کنند. در نهایت تنوعی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای وجود دارد، سرعت خرید را به حداقل رسانده است.

طبق آمار در سال 1997 بیش از 60 درصد خرده فروشی در آمریکا به وسیله فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام می‌پذیرفت. این آمار باعث شد تا فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سایر کشورها نیز رشد کنند؛ به طوری که در حال حاضر فروشگاه‌های معروفی مانند Tesco از کشور انگلیس، Aldi از آلمان، Wal-Mart آمریکا و Carrefour از فرانسه در بسیاری از کشورهای جهان شعبه دارند.