آیا تکنولوژی‌های جدید پرداخت، فرآیند خرید را برای مشتریان ساده‌تر می‌کند؟

روش‌های پرداخت الکترونیک

این روزها سرتیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها است و مسئله‌ای است که اکثرا روی میز قانون‌گذاران قرار دارد. در اصل چنین تکنولوژی‌هایی قرار است امتیازی برای مشتریان باشد که دیگر نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی و حمل پول زیاد در کیف پولشان نداشته‌باشند. اما آیا تکنولوژی‌های جدید را می توان به نوعی تبعیض برداشت کرد؟ آیا قرار است خرده‌فروشان مدرن و به شدت اهل تکنولوژی، بخشی از جامعه که با تکنولوژی بیگانه است را نادیده بگیرند. قصد داریم از زوایای مختلف مزایا و معایب استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز را بررسی کنیم.

روش های پرداخت در فروشگاه ها

در نگاه اول پرداخت الکترونیک، ایده بزرگتر صندوق بدون صندوق‌دار را در پی دارد که به معنی استخدام صندوق‌داران کمتر است و می‌تواند در زمان‌های بحرانی، مقداری از سرمایه را آزاد سازد. نکته مهم این است که این تمایلات قوی برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید را باید با تحلیل و بررسی تمامی ریسک‌های پیش رو ترکیب نمود. پیش از تصمیم‌گیری، سوالات زیر را در نظر بگیرید:

آیا ارزشی که ایجاد می‌شود ضامن سرمایه‌گذاری هست؟

نگاه کردن به اینکه هر روزه اپل پی(apple pay) و گوگل پی (Google pay) گسترش پیدا می‌کند و آینده به پرداخت از طریق اپ‌ها اختصاص دارد، کمی وسوسه‌انگیز است. با این حال اجرایی کردن تمامی این موارد بسیار پیچیده‌تر از این‌هاست. آیا روش‌های پرداختی جدید واقعا ارزشی را به تمام مشتریان شما اضافه می‌کند؟ با وجودیکه برخی از مشتریان عاشق استفاده از اپ‌ها و برنامه‌های تلفن همراه هستند اما لازم است خرده‌فروشان به طور جدی بر روی تحقیق سگمنت‌های مشتریان سرمایه‌گذاری کنند. همچنین بررسی نمایند چند درصد از مخاطبین هدف و مشتریان فعلی آن‌ها به طور حقیقی خواهان پرداخت از این طریق هستند.

پرداخت از طریق کیوآر کد در فروشگاه

روش‌های پرداختی جدید ، چه میزان ارزشی را فراهم می‌کنند؟ آیا برای کسانی که تلفن هوشمند یا دسترسی اینترنتی مناسب ندارند، هنوز امکان استفاده از روش‌های پرداختی قدیمی هست؟ برای خرده‌فروشانی که در حوزه جغرافیایی گسترده‌تری فعالیت می‌کنند، مسئله پیچیده‌تر هم می‌شود. همانطور که کالاها متناسب با مخاطبان درنظر گرفته می‌شود لازم است روش‌های پرداختی را نیز به همین صورت و در تناسب با مشتریان هدف، مشخص نمود.

خرده‌فروشانی که در شهرهای بزرگ به شبکه گسترده‌تری از مشتریان خدمات‌رسانی می‌کنند با سرعت پذیرش بالاتری در قبال سیستم‌های پرداخت الکترونیک جدید، مواجه می‌شوند با این حال در نواحی‌ای که بیشتر قشر کارگر زندگی می‌کنند نیاز به دانلود برنامه درتلفن هوشمند، احتمالا چندان خوشایند و مورد پذیرش نخواهد بود.

در اغلب موارد استفاده از یک راهکار واحد، بهترین گزینه نیست. یک مثال خوب از دموکراسی در خدمات پرداختی، سیستم حمل و نقل لندن است. در این سیستم مسافران می‌توانند با دستگاه‌هایی که در گیت‌های ورودی تعبیه شده از طریق تلفن همراه خود پرداخت داشته باشند. سیستم حمل و نقل لندن کارت‌های بدون نیاز به تماس مخصوص به خود را هم دارد که می‌توان هم به صورت آنلاین و هم از طریق دستگاه‌های خرید بلیط، آن‌ها را شارژ نمود. مشتریان همچنین این گزینه را در اختیار دارند تا از دکه‌ها یا دستگاه‌های بلیط فروشی، بلیط کاغذی تهیه نمایند.

هر مشتری می‌تواند بهترین روش پرداختی مناسب خود را انتخاب نماید. چند درصد از خرده‌فروشان چنین توانایی مالی را دارند تا بر روی طیف گسترده‌ای از روش‌های پرداخت، سرمایه‌گذاری نمایند.

کارمندان از روش‌های پرداختی جدید چه تاثیری می‌گیرند؟

پیش‌بینی تاثیری که تکنولوژی‌های پرداختی جدید بر روی کارمندان فروشگاه‌ها می‌گذارد، بسیار حیاتی است. خرده‌فروشان باید به صورت هوشمندانه تصمیم بگیرند که مسئولین خدمات مشتریان را یا کاهش دهند یا تخصصی سازند. در هر صورت کارمندانی که باقی می‌مانند لازم است چگونگی کار با سیستم جدید را آموزش ببینند. لازم است برنامه هوشمندانه‌ای صورت بگیرد تا کارمندان را با تغییرات جدید منطبق سازند و نوع آموزش به گونه‌ای باشد که به تضمین موفقیت کمک کند.

برای آنکه بازگشت سرمایه خرده‌فروش در بلندمدت تضمین شده باشد، لازم است کارمندان از کار با تکنولوژی جدید و فایده‌ای که برای مشتریان دارد آگاهی کامل داشته باشند. اگر روش پرداختی جدید نیازمند دانلود و نصب برنامه‌ای بر روی گوشی‌های تلفن همراه باشد، کارمندان باید نصب و کارکرد برنامه بر روی تلفن‌های هوشمند مختلف را بلد باشند. همچنین باید بدانند چطور با مشتری‌ای که نحوه کار کردن با برنامه را نمی‌داند و سردرگم است، برخورد نمایند.

این مهارت‌ها با مهارت‌های صندوق دارن قدیمی و سنتی کاملا تفاوت دارد. اگر تغییرات و تصمیمات جدید با تعدیل نیرو همراه باشد، خرده‌فروشان باید خود را برای واکنش شدید احتمالی از سوی کارمندان نیز آماده سازند.

به‌کارگیری تکنولوژی جدید چه تاثیری بر پیشینه برند می‌گذارد؟

در نهایت و احتمالا از همه مهم‌تر این است که بررسی شود چگونه تکنولوژی پرداختی جدید در تناسب با تجربه مشتری قرار گیرد.به دقت در مورد ارزش‌های اصلی برند و چگونگی قرارگیری تکنولوژی جدید در کنار ارزش برند و انتظارات مشتری، بیندیشید.

در جهت بهبود و ارتقا، سرمایه‌گذاری کنید
اگر تصمیم گرفتید که پیش رفتن به جلو و استفاده از تکنولوژی‌های جدید ارزش دارد، هدف اصلی را در مرکز قرار دهید. آیا این حرکت به خاطر کاهش هزینه‌ها بوده است یا به خاطر بهبود تجربه مشتری با برند شماست؟ استراتژی‌ها و موفقیت‌های خود را در راستای همان هدف بچینید.

می‌توان در بلندمدت به سود رسید. البته لازم است در کوتاه مدت و سریع برای آموزش نیروها و منابع جدید، هزینه کرد. برای مسائل احتمالی برنامه‌ریزی کنید. مطمئن شوید کارمندانی که با مشتریان سروکار دارند به خوبی قادرند به مسائل پیش‌آمده پاسخ دهند.

بهتر است پیش از اعمال تکنولوژی جدید در تمامی شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود، آن را را در مقیاس کوچک پیاده‌سازی و آزمون و خطا کنید. به صورت زمان‌بندی شده میزان موفقیت و تاثیر مثبت یا منفی را در نظر بگیرید. درست است که استفاده از تکنولوژی‌های به‌روز هیجان‌انگیز است اما بدین معنی نیست که مناسب هر کسب و کاری یا به نفع مشتریان شما باشد.