تاریخچه فروشگاه زنجیره‌ای کاستکو

فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاستکو (Costco) از بزرگترین فروشگاه‎‌های زنجیره‌ای جهان است با 245 هزار کارمند و بیش از 750 انبار در سراسر جهان. اما نکته‌ای که در مورد کاستکو قابل توجه است عملکرد فروش متفاوتش است که آن را از سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای متمایز ساخته‌است. همراهمان باشید تا با جزئیات بیشتر به روند کاری و استراتژی‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاستکو بپردازیم.

مدیران فعلی کاستکو ابتدا در سال 1976 فروشگاهی را با عنوان پرایس کلاب (Price Club) در سن‌دیگو و در یکی از آشیانه‌های تغییریافته هواپیما شکل دادند که تنها محصولات خود را به کسب‌وکارهای کوچک به فروش می‌رساند. در سال 1983 در سیاتل اولین فروشگاه کاستکو را راه‌اندازی کردند و در سال 1993، کاتسکو و پرایس کلاب را با یکدیگر ادغام کردند و تحت نام واحد “کاستکو” به ادامه فعالیت پرداختند.

استراتژی فروش کاتسکو به چه صورت است؟

استراتژی فروش کاستکو این است که محصولات با کیفیت را با کمترین قیمت ممکن در اختیار مشتریان خود قرار‌دهد. برای این منظور در فروشگاه‌های کاستکو از هر محصول تنها یک برند وجود دارد که با کیفیت‌ترین و مناسب‌ترین قیمت است، به همین خاطر علی‌رغم دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل والمارت که حدود 140 هزار محصول دارند، کاستکو چیزی حدود 4هزار محصول دارد. مدیران، برندها را بررسی می‌کنند و در صورتی‌که محصولات را با قیمت بالایی ارائه دهند با آن‌ها قطع همکاری خواهند کرد.

نمونه‌ای از این کار را با شرکت کوکاکولا در سال 2009 انجام دادند و کوکاکولا پس از یک ماه مجبور شد شرایط کاستکو را بپذیرد تا به همکاری ادامه دهند. نکته قابل توجه دیگر در مورد محصولاتی که در کاستکو به فروش می‌رسد این است که در صورت خراب بودن و ایراد داشتن (به استثنای لوازم برقی)، محصول پس گرفته می‌شود و تمامی پول آن بازگردانده می‌شود. در مورد لوازم برقی نیز کاستکو از تامین‌کنندگان خود خواسته‌است تا دو سال، محصولات را ضمانت نمایند.

چیدمان فروشگاهی کاستکو

نحوه چیدمان فروشگاهی کاستکو نیز متفاوت از سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. از آنجا که محصولات دراین فروشگاه‌ها به صورت عمده به فروش می‌رسد اغلب قفسه‌های بزرگی در فروشگاه دیده می‌شود که می توان گفت ظاهر آن بیشتر شبیه انبار است تا فروشگاه. در فروشگاه‌های کاستکو، فودکورت‌ها وسالن‌های غذاخوری‌ای نیز در نظر گرفته شده تا مشتریان بتوانند در ضمن خرید، از غذاهای با‌کیفیت و با قیمت مناسب نیز بهره ببرند.

راه‌های کاهش هزینه فروشگاهی

نکته جالب دیگری که برای کاهش هزینه‌ها در فروشگاه‌های کاستکو در نظر گرفته شده این است که در فروشگاه هیچ پلاستیک یا پاکتی برای حمل خریدها وجود ندارد و مشتریان باید خودشان پلاستیک بیاورند یا محصولات را در بسته‌بندی‌های شرکتی حمل کنند. نکته دیگر برای صرفه جویی در هزینه‌ها استفاده از روشنایی خودکار است بدین صورت که فروشگاه‌ها را طوری ساختند تا در طول روز نورطبیعی خوبی داشته باشد، سنسورها میزان نور محیط را بررسی می‌کنند و تنها زمانی‌که نور کافی وجود نداشته باشد، چراغ‌ها را روشن می‌کنند.

نقش باشگاه مشتریان در کاستکو

یکی دیگر از تفاوت‌های قابل توجه کاستکو این است که فقط اعضای باشگاه مشتریان می‌توانند از فروشگاه‌های آن خرید کنند. برای عضویت در باشگاه مشتریان نیز به صورت سالیانه باید حق عضویت پرداخت شود. حق عضویت سالانه در حال حاضر از 25 دلار تا 120 دلار است که خدمات هر کدام متفاوت است. با عضویت در باشگاه مشتریان کاستکو، یک کارت دیگر نیز برای اعضای خانواده فرد صادر می‌شود. علاوه بر آن، کسانی‌که کارت عضویت دارند می‌توانند دو نفر را به عنوان مهمان به فروشگاه‌ ببرند.عضویت در باشگاه مشتریان کاستکو علاوه برخرید، مزیت‌های دیگری دارد و خدماتی چون کرایه اتوموبیل، خدمات بیمه، مخابرات و … نیز همراه کارت‌های مذکور ارائه می‌شود. افراد تنها در فروشگاه‌های اینترنتی کاستکو می‌توانند بدون عضویت در باشگاه مشتریان خرید نمایند که در این صورت 5% به مبلغ خرید آن‌ها افزوده می‌شود.

در حال حاضر کاستکو در بسیاری از کشورهای جهان چون کانادا، ژاپن، اسپانیا، فرانسه و.. شعبه دارد و با توجه به میزان فروش بالایش در رده چهارم فروشگاه‌های زنجیره‌ای در جهان قرار دارد. در نمودارهای زیر می‌توانیم نگاهی به روند صعودی درآمد فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاستکو در چهارده سال اخیر بیندازیم.