کیف پول موبایلی چیست ؟

کیف پول موبایلی یک ویژگی داخلی تلفن‌های هوشمند یا یک برنامه است که می‌تواند روی گوشی‌های هوشمند نصب شود و اطلاعات کارت اعتباری، کارت نقدی، کوپن یا کارت هدیه را ذخیره ‌کند و مستقیما به حساب‌های بانکی متصل شود. به این شکل که بعد از نصب برنامه، اطلاعات پرداخت خود را در آن وارد کرده و سپس کیف پول، این داده‌ها را با پیوند دادن یک قالب شناسایی شخصی مثل QR کد، اثر انگشت یا تشخیص چهره برای هر کارت، ذخیره می‌کند. وقتی شما، به یک سرویس دهنده مبلغی را پرداخت می‌کنید، برنامه تلفن همراه از فناوری NFC ( ارتباطات میدان نزدیک) استفاده می‌کند که از فرکانس‌های رادیویی برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌ها بهره‌ می‌برد. NFC از قالب شناسایی شخصی ایجاد شده برای کاربر استفاده می‌کند تا با دستگاه پوز (POS) سرویس دهنده، ارتباط برقرار کند. انتقال اطلاعات معمولا وقتی شروع می‌شود که کاربر یک دستگاه تلفن همراه دارای NFC را روی دستگاه NFC خوان فروشگاه تکان داده یا نگه دارد.

تمامی پلتفرم‌های تجارت الکترونیک، مشاوران رباتیک و کسب و کارها، در حال تغییر دادن نحوه عملکرد خود هستند؛ چرا که نیازهای مشتریان آن‌ها نیز مدام در حال تغییر است و باید به این نیازها پاسخ داده شود.

مزایای کیف پول موبایلی

کیف پول موبایلی چه مزایایی دارد؟

  • هرگونه کلاه‌برداری و سرقت، از جمله سرقت هویت، پول و … با کیف پول‌های موبایلی سخت‌تر است. همه می‌دانیم که کارت‌های اعتباری به راحتی دزدیده و یا کپی می‌شوند؛ این در صورتی است که، سرقت گوشی‌های هوشمند و استفاده از اطلاعات داخل آن به این سادگی نیست. به طور مثال اگر برای باز کردن گوشی، تشخیص چهره یا اثر انگشت نیاز باشد تقریبا استفاده از کیف پول موبایلی توسط دزد غیرممکن می‌شود.
  • کیف پول موبایل، در صنعت ریتیل برای فروشنده و مشتری، یک ابزار برد برد به حساب می‌آید. کیف پول موبایلی برای مشاغلی که حجم تراکنش بالایی دارند، تاثیر بسیار زیادی دارد چرا که زمان انتظار و پرداخت را کاهش می‎دهد.
  • وقتی از کیف پول موبایلی حرف می‌زنیم، منظور این است که جایگزین دیجیتالی کیف پول فیزیکی است؛ پس تقریبا هرآنچه که در کیف پول فیزیکی جا داده می‌شود را می‌توان در کیف پول دیجیتالی جا داد. به طور مثال گواهینامه رانندگی، کارت تامین اجتماعی، کارت های بیمه سلامت، کارت های کلید هتل و بلیط اتوبوس یا قطار همگی می‌توانند در این کیف پول جا داده شوند.

کیف پول موبایلی چه تفاوتی با کیف پول دیجیتال چیست؟

کیف پول دیجیتالی و کیف پول موبایلی، در بیشتر اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما لازم به ذکر است که اگرچه هر دو این کیف پول‌ها اطلاعات پرداخت را ذخیره می‌کنند، کارکرد آن‌ها و اجرای عملیات در آن‌ها متفاوت است. کیف پول دیجیتال بیشتر برای تراکنش‌های آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد و لزوما محدود به موبایل نیست. اما کیف پول موبایلی توسط افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ترجیح می‌دهند هنگام خرید، کیف پول فیزیکی حمل نکنند. به طور مثال پلتفرم‌های Apple pay, Samsung pay، Google pay نمونه‌هایی از کیف پول‌های تلفن همراه هستند که می‌توانند روی دستگاه‌ نصب شود و مورد استفاده قرار بگیرد. حساب پی‌پال معمولی نیز شکلی از کیف پول دیجیتالی را دارد؛ ولی وقتی با خدمات پرداخت موبایلی و دستگاه‌های تلفن همراه مورد استفاده قرار می‌گیرد، تبدیل به کیف پول موبایلی می‌شود.

در ایران نیز کیف پول‌های موبایلی متعددی چون 724، کیپا، تارا، تاپ، ایزی پی، بهار، آپ … شکل گرفته که هر کدام خدمات متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهند. برای آشنایی با هرکدام از کیف پول‌های ایرانی در بخش بلاگ کیان اطلاعات جامعی قرار گرفته است.

در پایان

کیف پول‌های موبایلی این امکان را ایجاد می‌کند که از تلفن خود برای پرداخت هزینه‌ها و خدمات روزمره استفاده کنیم. باتوجه به رمزگذاری‌ و ویژگی‌های امنیتی پیچیده، کیف پول‌های موبایلی بسیار ایمن‌تر از کیف پول‌های معمول هستند. همچنین سادگی، راحتی و سرعتی که در انجام کارها ایجاد می‌کند قابل چشم پوشی نیست. به تازگی طرحی با عنوان کهربا در ایران اجرایی شده است که به افراد این امکان را می‌دهد تنها با موبایل خود بدون نیاز به همراه داشتن کارت بانکی عملیات خرید و پرداخت را انجام دهند که این مورد نیز می‌تواند مشتریان به استفاده بیشتر از کیف‌پول‌های موبایلی سوق دهد.

کیف پول دیجیتال و کیف پول موبایلی بسیار شبیه به هم هستند اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. کیف پول‌های دیجیتال معمولاً به فضای آنلاین متصل هستند در حالی که کیف پول‌های موبایلی نیاز به اتصال یک گوشی هوشمند یا دستگاه پوشیدنی دارند.

بسیاری از ابزارهای پوشیدنی با فناوری فعلی قادر به استفاده از کیف پول موبایلی هستند. حتی ممکن است، بسته به دستگاه، یک کیف پول موبایل( مانند Apple Pay در اپل واچ) از قبل بارگذاری شده باشد.

یکی از راهکارهایی که می‌توانید تجربه خرید خوبی برای مشتریان وفادار خود ایجاد کنید، امکان‌دهی استفاده از روش‌های مختلف پرداخت در فروشگاه برای مشتریان است. در نرم‌افزار صندوق فروشگاهی کیان، شما می‌توانید آسوده‌خاطر روش‌های پرداختی مورد نظر خود را در شعب فروشگاهی پیاده‌سازی نمایید و خرید آسانی را برای مشتریان رقم بزنید.